Yunanistan Parlamentosunda yapılan oylama oturumunda, 2,5 milyar avroya mal olacak 6'sı yeni 12'si ikinci el 18 adet Rafale savaş uçağının satın alınmasını öngören yasa tasarısı kabul edildi.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotupulos, Yapılan oylamanın ardından yaptığı açıklamada, parlamentodan kabul edilen tasarının "her yöne net bir mesaj ilettiğini" iddia etti.

Fransa'dan Rafale savaş uçağının ilk teslimatının temmuz ayında alınacağı, 18 uçağın tamamının ülkeye gelmesinin 2023 yılı ortasını bulabileceğini belirtilmişti.

SİLAHLANMAYA AYRILAN PAY 5 KAT ARTMIŞTI

Doğu Akdeniz ile Ege'deki gerilimin gölgesinde Atina yönetimi, yıllardır içinde olduğu mali zorluklar sonucu, kemer sıkma politikaları ve Avrupa Birliği'nin (AB) desteği sayesinde zorlukla ayakta durabilen ekonomik tablosuna rağmen 2021 için bütçeden silahlanmaya ayırdığı payı ise 5 kat artırma yoluna gitmişti.

Savunmaya 2021 yılı için 5,49 milyar avro, savunma yapılan harcamalarındaki silahlanma kalemlerine ise 2,5 milyar avro pay ayırdığı yapılan açıklamada Atina'nın askeri harcama planı son 11 yılın en yüksek düzeyine ulaşmıştı.

Yunanistan'ın bütçe projeksiyonuna göre geçen yıl Yunanistan ekonomisinin yüzde 10,5 daraldığı tahmin ediliyor.