Yerli enerji ve yerli teknoloji adımlarına bir yenisi daha eklendi. Türkiye’nin en büyüklerinden olan Keban Hidroelektrik Santralinde (HES) üçüncü yerli jeneratör devreye girdi. Türk mühendislerin yerli imkânlarla ürettiği jeneratörler, Keban’da elektrik üretimine başladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) tarafından üç yıldır sürdürülen projeyle, Keban HES’teki 8 jeneratörden 3’ü yerlileşti. Her biri 12 milyon dolara ithal edilen jeneratörler, yerli imkânlarla 250 bin dolara üretildi. Böylelikle Türkiye üretilen üç yerli jeneratörle 36 milyon dolar tasarruf etmiş oldu. Yüksek teknolojiye sahip yerli jeneratörlerle verimlilikte de ünite başına yüzde 10’lara varan artış yaşandı.

Devreye alınan üçüncü jeneratörün kapasitesi 150 'megawatt'tan 175'e yükseldi. Böylece daha ucuza daha fazla elektrik üretim potansiyeli de ortaya çıktı. EÜAŞ tarafından işletilen santrallerdeki yerlileştirme tamamlandığında, toplam 180 megawatt kapasite artışı hedefleniyor. Başka hidroelektrik santrallerindeki jeneratörlerin de tıpkı Keban'daki gibi yerli üretim olması için çalışmalar sürüyor.