Türkiye Bankalar BirliğiHazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaletiyle birlikte başlatılan Turizm Destek Paketi uygulaması ile birlikte bankaların 10 milyar TL'lik kredi sağlayacağını duyurdu. 

Turizm Destek Paketi uygulamasının, pandemik etkilerin azaltılması, üretim ve istihdam kapasitelerinin ve ayrıca turizm sektöründeki işletmeler ve işletmelerin tedarikçilerinin maaş ve kira ödemeleri ve sözleşme veya faturaya bağlı sabit giderlerinin karşılanması adına başlatıldığı belirtildi.

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ'NDEN YAZILI AÇIKLAMA

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Salgının etkilerinin azaltılması, üretim ve istihdam kapasiteleri ile piyasa değerlerinin korunmasını desteklemek amacıyla, turizm sektöründeki işletmeler yanında bu işletmelerin tedarikçilerinin maaş ve kira ödemeleri ile sözleşme veya faturaya bağlı sabit giderlerinin, nakit ihtiyaçlarının ve kurumsal kredi kartı harcamalarının karşılanması için Turizm Destek Paketi Uygulamasına başlanacaktır. T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bankalar* tarafından 10 milyar TL kredi sağlanacaktır. Krediler, 01 Kasım 2021 tarihini aşmamak kaydıyla, azami 12 ay ödemesiz dönem olmak üzere 48 ay vadeli olacaktır. Faiz oranı, sabit faizli krediler için azami yüzde 14,5, değişken faizli krediler için TLREF + 250 baz puan olarak belirlenmiştir. Yararlanıcı başına kefalet üst limiti 32 milyon TL ve kredi üst limiti 40 milyon TL olacaktır. Kredi ve kefalet limitleri ciro aralıklarına göre aşağıdaki şekilde belirlenmiştir: