Akıllı Kontrol Noktası ile Jandarma Devriye Uygulaması ayrıca asayiş uygulamalarında yeni bir döneme giriliyor.

Edindiği bilgiye göre, ASELSAN ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında yapılan amza "Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) 5 İl Projesi Sözleşmesi-Sözleşme Değişikliği-1" ile Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyacı olan Akıllı Kontrol Noktası ve Jandarma Devriye Uygulaması Projesi hayata geçirildi.

Sözleşme kapsamında, ASELSAN tarafından asayiş hizmeti sağlamayı başaran jandarma ekiplerine, veriye dayalı karar alınmasını sağlamayı başaran ve operasyonel faaliyetlerin hızlandırılması amaçlı ürünlerle beraber yapay zeka teknolojileri ve büyük veri analizlerinin desteği ile güçlendirilmiş yazılımlar teslim edilecek.

Araçlara yönelik kontroller ASELSAN ürünleriyle yapılacak

Jandarma Genel Komutanlığı ihtiyaçları bağlamda, toplam 7 yere akıllı kontrol noktası hayata geçirilecek. Yol kontrol noktalarında personelin inisiyatifinde yolları kesilmekte olan araçların, kurulacak sistemlerle geliştirilecek algoritmalar dahilinde üretilecek alarmları durduracak. Durdurulan araçlara ve içerisindeki şahıslara dönük kontroller ASELSAN ürünleri ile yapılacak.

Kurulacak olan bu uygulamayla merkezi sistemler ile tüm Türkiye ve karakollarda Akıllı Jandarma Devriye Uygulaması aktif hale gelecek. Bu uygulama üzerinden kimlik, şahıs ve araç plakası denetimleri merkezi olarak mobil uygulamalarla yapılacak.

Uygulama için yaka kamerası, araç içi yüz tespit kamerası, akıllı devriye mobil ve web uygulaması, büyük veri depolama, plaka tanıma sistemi, jandarma yüz tanıma uygulaması ve yüz izleri veri tabanı, NVR ve video sunucu sistemleriyle bilişim altyapılarından yararlanılacak.