Kavun; sodyum, potasyum, magnezyum ve demir bakımından oldukça zengin bir meyvedir.  Kabakgillere bağlı olan kavun içeriği sulu ve etli bir meyveye sahip. Dış yüzeyindeki kabuğun yetiştiği toprağa bağlı kalınlığı değişir. Kavunun ana yurdu Orta Asya ve İran'dır. Ülkemizde de Van ve Manisa gibi şehirlerde yetişir. Kavundan yemek, reçel ve tatlı yapılır. Kavun özellikle Orta Asya'da başlayıp Osmanlı saraylarındaki sultanların güzellik malzemesi olmuştur. Uzmanlar kavunun kabuklarının da kavun kadar fayda sağladığını vurguluyor. 

Vitamin ve mineral deposu olan kavun hastalıklara karşı vücut direncini artırır.
 
İçerdikleri sayesinde bağışıklık sisteminin hasara uğramış hücrelerini yenilemesinin yanı sıra vücudun deforme olmuş birçok bölgesindeki problemlere de iyi gelir. 
 
Tıbbi tedavide ilaç olarak kullanılan kavun mevsim geçişlerinde vücudun sıvı oranını koruyarak böbrek bezlerinin çalışmasını destekler. 

KAVUN KABUKLARI NASIL KULLANILIR?
 
Zayıflamak isteyenler kavun kabuklarını kaynatıp sabah kahvaltıdan önce bir bardak tükettiğinde midenin tokluk seviyesini kontrol altına almış olurlar. Bunun yanı sıra metabolizmayı hızlandırarak önceki yağların yakılmasını destekler. 

KAVUNUN FAYDALARI NELERDİR?

C vitamini açısından zengin olan kavun, bağışıklık sisteminin güçlendirmeye yardımcı olur.
 
Tansiyon düşmesi anında, tüketilmesi gereken meyvelerdendir. Kan basıncını dengeler. Doğal şeker içerir.
 
Cildi besleyici özelliği sayesinde saç derisindeki hücrelerin deforme olmasını engeller bu sebeple saç dökülmesinin önüne geçer. Aynı zamanda sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır.
 
Kadınlardaki düzensiz regl döneminin düzene girmesini sağlar. Bunun yanı sıra hormonları da düzelterek özellikle bu dönemde kadınların yaşadığı terleme ya da sivilcelenme gibi sağlık sorunların ortadan kaldırır.
 
Vücuttaki A vitamini eksikliğini gidererek göz sağlığına yardımcı olur. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan katarak hastalığının yaşanma olasılığını azaltır. Son yıllarda artan sarı nokta hastalığının da yaşanmasını engeller. 
 
Cildin ışıl ışıl parlamasını ve sağlıklı görünmesini sağlar. Dermis tabakasını yeniler. Gözeneklerin kapanmasını sağlar. Hücreleri yenilediğinden yaşlanmayı geciktirir.
 
Kalpteki ritim bozukluğunu önler. Kalbin fonksiyonlarını düzenlediğinden vücudun kan akışına da katkı sağlar. İçeriği sıvı sayesinde de sinir sisteminin iletimini güçlendirir.
 
Kavunun çekirdeğini kaynatıp içerseniz böbrekte oluşma ihtimali olan kumun idrar yoluyla ağrısız atmasını sağlayabilirsiniz.
 
Akciğer hastalıklarına neden olacak zararlı hücrelerin emilimini hızlandırır. Virüslerin akciğerde uzun süre kalmasını önler. Fonksiyınlarını artırarak solunum sıkıntısının önüne geçer.
 
Sigara kullanımı gibi kötü alışkanlıklardan vazgeçmenizi sağlar. Ayrıca sigaranın vücuttaki olumsuz etkilerini de ortadan kaldırır. Kandaki toksinleri temizler.