44 yaşındaki Xavi, Kasım 2021’den bu yana efsanesi olduğu kulübün başında. Katalan ekibiyle 2022-23 sezonunda şampiyonluk yaşayan Xavi’nin yönettiği kulüp Cumartesi günü Villarreal karşısında alınan 5-3'lük mağlubiyetle La Liga’da zirve yarışında yara aldı ve lider Real Madrid'in 10 puan gerisine düştü.
Üçüncü sıradaki Barcelona ile ikinci sıradaki Girona arasında da sekiz puan fark var.

Her zaman kulübün menfaatlerini düşündüğünü belirten Xavi, “Taraftarların gurur duyması için bunu yapmaya devam edeceğim” diye konuştu.

Sözleşmesinin bitmesine bir yıl kalmasına rağmen 30 Haziran'da resmi olarak görevinden ayrılacak Xavi, Barcelona Başkanı Joan Laporta, Başkan Yardımcısı Rafa Yuste ve Sportif Direktör Deco ile yaptığı görüşmelerin ardından bu kararı aldığını söyledi.

Xavi, "Bence kulübün dinamizm değişikliğine ihtiyacı var. Oyuncuların kendilerini daha rahat hissedeceklerine inanıyorum. Çok fazla gerginlikle oynuyoruz” diye konuştu ve şöyle devam etti:

"Yönetimin iyiliği için benim ayrılmam en iyisi. Elimden gelenin en iyisini yapacağım. Tüm bunların dinamiğin değişmesine yardımcı olacağını düşünüyorum. Vermek istediğim mesaj bu. Doğru olanı yaptığımı düşünüyorum."

Xavi bu ay, İspanya Süper Kupası'nda ezeli rakipleri Real Madrid karşısında alınan 4-1'lik yenilginin ardından oyuncularının kendisine olan inancını kaybetmesi halinde "bavulunu toplayacağını" söylemişti.
Barcelona bu yenilginin ardından arka arkaya galibiyetler aldı. Ancak Çarşamba günü Athletic Bilbao'ya yenilerek Copa del Rey'den elendi. Daha sonra da Villarreal’e yenilerek şampiyonluk yarışında daha da geriye düştü.

Xavi bu işin kendisine zarar verdiğini ve ruh sağlığı için görevinden ayrılma zamanının geldiğini söyledi:
"Akıl sağlığı açısından zor bir durum. Ben pozitif bir adamım ama şarjım bitmeye devam ediyor ve bir noktada ise kalmanın bir anlamı olmadığını anlıyorsunuz."

Barcelona, gelecek ay İtalya Serie A takımlarından Napoli ile UEFA Şampiyonlar Ligi’nde son 16 turunda mücadele edecek.

Şampiyonlar Ligi'ni kazanmaları durumunda dahi kararını değiştirmeyeceğini belirten Xavi, Oyunculara da söyleyeceğim. Bu işin sorumlusu benim, bu yüzden oyuncular artık kendilerini serbest hissedecekler” dedi.

"Sorun değil çözüm olmak istiyorum ve inanıyorum ki şu andan itibaren Haziran'a kadar hala çözüm olabilirim."

İspanya futbolu uzmanı Guillem Balague, Xavi’nin ayrılık kararını BBC Sport için değerlendirdi:

& her şeyden önce bir Barcelona taraftarı. İçeriden çok iyi tanıdığı bir kulübün durumunu iyi ve gerçekçi bir şekilde analiz ediyor.

İkinci olarak, kendisini & teknik direktörü olmaya hazırlamış biri. &’yi başka bir takımı çalıştırırken göremiyorum. Bundan sonra teknik direktörlüğe devam edip etmeyeceğini de bilmiyorum.

Unutmayın, & kulüp başkanı &'nın tercihi değildi. Başkanlık seçimlerinde &’ya karşı yarışan Victor Font'un vaadiydi. Laporta ise seçimi kazandığında taraftarların kriz ve karmaşa döneminde kulübün eski efsanesini istediğini düşündü ve bu yüzden ona bir şans verdi.

Pep Guardiola'nın yaptığı gibi Xavi'nin de bir ya da iki yıl B takımında olmasını istedi ama Xavi hayır, ben sadece A takımda olmak istiyorum dedi. Laporta asla ona ikna olamadı.

Üç yıllık görev süresinin ardından oyuncular farklı bir seviyede olmalı. Bireysel olarak geçen sezondan daha kötü görünüyorlar. Kolektif olarak da tanımlanmış bir oyun tarzları yok. Xavi oturup karar vermeli. Bu kendi başarısızlığı mı yoksa başarılı olması için koşullar mı uygun değildi

Oyuncu olarak çok başarılı olduğu için teknik direktör olarak başarıyı zorlamasına gerek yok. Eğer bunu o kadar istemiyorsa, o zaman belki de Barcelona için hazır değildi. Ancak bu, bir noktada analiz etmesi gereken bir şey.