Hindistan’da adeta büyük felakete yol açan Covid-19 varyant türünün Türkiye’de de belirlendiğinin açıklanması endişelere sebep oldu.

Uzmanlar ise Hindistan varyantının Türkiye’de daha öldürücü olduğuna dair bilimsel inceleme bulunmadığına dikkat çekerken, lüzumsuz korku ve panik yaratıldığı ikazında bulundular.

Geçen hafta yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsün Hindistan varyantının, İstanbul'da beş kişide belirlendini duyurdu.

Günlük vaka sayısının 400 bini, vefat sayısının ise üç bini geçmesi insanlarda korkuya sebep oldu. Fakat Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre uzmanlar korkuya mahal olmadığını ifade ettiler.

İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı ve Viroloji ve Temel İmmünoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Ağaçfidan, Hindistan varyantının Türkiye’de daha öldürücü olduğuna dair bilimsel bilgi bulunmadığını belirtti.

Ağaçfidan, “Türkiye’de Hint varyantının genomik dizilimlerine bakılmadan ‘daha öldürücü, felaket olacak’ gibi söylemler doğru değil. Gereksiz korku yaymanın doğru olmadığını düşünüyorum. Türkiye’de ingiliz varyantı halen dominant. Hindistan varyantının beş kişide görüldüğü duyuruldu. Kısıtlamalar döneminde olmamız avantaj. Kısıtlamalar olmasa bu varyant türü de süratle yayılabilirdi ancak şu an için böyle bir durumdan söz edemeyiz. Hint varyantının yayılım riskinin kapanma sebebiyle İngiliz varyantı kadar etkin olacağını düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

"ÖLDÜRÜCÜ LAFI DOĞRU DEĞİL"

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Bölümü’nden Dr. Mert Ahmet Kuşkucu da “Halihazırda İngiltere varyantı en baskın tür olarak dikkat çekiyor. ABD, günde 6 bin virüs dizilimine bakarken, Türkiye’deki rakam kıyaslanamayacak kadar düşük seviyede. Bu sebeple şu an için Hindistan varyantını süratle yayıldığını ve öldürücü etki gösterdiğini veya göstereceğini söylemenin bilimsel dayanağı yok. Vakaların yüzde 90’ı İngiliz varyantı, yüzde 5’i Afrika, Brezilya ve Kaliforniya varyantı, yüzde 5’lik kısım da Wuhan türü sebebiyle hasta oluyor. Hindistan varyantının da etkisini şimdilik bilmiyoruz” dedi.

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Gökçe Demir ise, “Hindistan varyantının etkilerini çok bilmiyoruz. Hindistan varyantı için şimdilik ülke çapında yapılmış bir bilimsel dizilim çalışması ve inceleme olmadığından bu varyant türü için ‘öldürücü, en kötü virüs’ şeklinde yorum yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum” diye konuştu.