Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yaşanan olay ile ilgili hazırladığı iddianameyi mağdur B.İ.K. ile şüpheli B.İ. aynı üniversitede okuyordu. Şüpheli B.İ. aynı zamanda okulun tiyatro kulübünde yönetmenlik yapıyordu. Mağdur B.İ.K.'da kendisinden daha bir üst sınıfta okuyan B.İ. ile bu tiyatro kulübünde karşılaştı. Taraflar daha sonra ise sosyal medyadan mesajlaşarak arkadaşlıklarını daha da ilerletti. B.İ.K. daha sonra şüpheli B.İ. ile bir daha görüşmeme kararı aldı. Ancak B.İ. sosyal medyadan sürekli mesaj atarak ve görüşmek istediğini belirterek ısrarını devam ettirdi. B.İ.K.'da aralarındaki arkadaşlık ilişkisinin bitmesi için B.İ. ile bir kafede buluşarak konuşmak istedi.

Tecavüz Skandal

İddiaya göre olay günü B.İ. ile gece geç saatlere kadar konuşan B.İ.K. öğrenci yurduna giriş saatini kaçırdı. B.İ.K. şüpheli B.İ.'ye yurda gidemeyeceğini söyleyince ikili okulun tiyatro kulübündeki bir odada kalmayı kararlaştırdı. B.İ. odanın kapısını kilitledi ve B.İ.K. ile yalnız kalınca iddiaya göre kendsine tecavüz etti. Yaşanan bu ilk olaydan sonra tarafların ilişkileri yaklaşık 9 ay sürdü. B.İ.K. bu defa kendi rızasıyla birkaç kez birlikte oldu. B.İ.K. en son B.İ.'nin Avcılardaki evine gitti. B.İ. ailesiyle kaldığı evde yine B.İ.K. ile ilişki yaşadıktan sonra evden gitmesini istedi. B.İ.K. bu son birliktelikten sonra hamile kaldı.

B.İ.K. okulun tiyatro kulübündekilerden yardım talep ederek topladığı para ile kürtaj oldu ve hamileliğini sonlandırdı. Aradan geçen süre sonra yaşadıklarının tecavüz olduğunu anlayan B.İ.K., B.İ.'den şikayetçi oldu. Savunması alınan B.İ. suçlamaları kabul etmeyerek, B.İ.K.'nın rızasıyla kendisinin birlikte olduğunu ifade etti.

MAHKEME TAKİPSİZLİK KARARINI KALDIRDI

Hamile kaldığına ve kürtaj olduğuna dair savcılığa herhangi bir delil iltemeyen B.İ.K.'nın şikayetine takipsizlik kararı verildi. Öte yandan B.İ.K. ilk olayda tecavüze uğradığına ilişkin savcılığa herhangi bir şahitte sunamadı. Takipsizlik kararında mağdur öğrencinin ilk tecavüze uğradığı tiyatro kulübünde ve okulda güvenlik görevlilerinin olduğu kulübün öğrenciler tarafından çok aktif olarak kullanıldığı okulun ve tiyatro kulübünün geceleyin güvenlik görevlileri tarafından sık sık kontrol yapıldığı, öte yandan kulübün odasının yedek anahtarının da güvenlik görevlilerinde bulunduğu belirtildi. B.İ.K. savcılığın takipsizlik kararına avukatları aracılığıyla itirazda bulundu..

Üniversitede tecavüz

Mahkemede savcılığın takipsizlik kararını kaldırdı. Mahkemenin takipsizlik kararını kaldırmasının gerekçesinde mağdurun ilk tecavüz olayının gerçekleşmesinde iradesinin ve rızasının bulunmaması olarak açıklandı.

NİTELİKLİ CİNSEL SALDIRI SUÇUNDAN YARGILANACAK

Şüpheli B.İ.'nin okulun tiyatro kulübünün odasında mağdur B.İ.K.'ya karşı 'nitelikli cinsel saldırı' suçundan 12 yıla kadar hapis ile cezalandırılması istendi. B.İ.'nin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.