Mısır Dışişleri Bakanlığının Facebook sayfasından yapılan açıklamada, Güney Afrika'nın, Soykırım Sözleşmesi'nin ihlali gerekçesiyle İsrail'e karşı açtığı davaya destek olmak amacıyla resmi olarak müdahil olma niyeti duyuruldu.

MISIR SOYKIRIM DAVASINA MÜDAHİL OLACAK

Söz konusu davaya müdahil olma kararının, İsrail'in, Gazze Şeridi'ndeki Filistinli sivillere yönelik saldırılarının ciddiyetinin ve kapsamının artması, Filistin halkına karşı doğrudan saldırılar da dahil olmak üzere sistematik uygulamaların sürdürülmesi, altyapının tahrip edilmesi, Filistinlilerin kendi toprakları dışına sürülmesi ve Gazze Şeridi'ni yaşanılmaz hale getiren benzeri görülmemiş bir insani krize yol açılması neticesinde alındığı aktarıldı.

TÜM DÜNYAYA HAREKETE GEÇİN ÇAĞRISI

Açıklamaya göre, Mısır, İsrail'i, işgalci güç olarak yükümlülüklerini yerine getirmeye, UAD'nin aldığı geçici tedbirleri uygulamaya ve Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi uyarınca korunan bir halk olan Filistin halkına karşı herhangi bir ihlalde bulunmamaya çağırdı.

HAMAS, MISIR'IN KARARINI MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Hamas, Mısır'ın, Güney Afrika'nın İsrail aleyhinde Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) açtığı davaya müdahil olma kararını memnuniyetle karşıladı.

Hamas'tan konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada Mısır'ın, Güney Afrika'nın, Soykırım Sözleşmesi'nin ihlali gerekçesiyle İsrail'e karşı açtığı davaya destek olmak amacıyla resmi olarak müdahil olma niyetinin memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

İSLAM ÜLKELERİNE ÇAĞRI

Ayrıca Mısır'ın, İsrail'e yönelik "işgalci güç olarak yükümlülüklerini yerine getirme, UAD'nin aldığı geçici tedbirleri uygulama, Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi uyarınca korunan bir halk olan Filistin halkına karşı herhangi bir ihlalde bulunmama" çağrılarından da övgüyle söz edildi.

Açıklamada, Arap ve İslam ülkelerine de benzer adımlar atma çağrısı yapıldı.