Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in konuğu olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu gündeme ve bakanlığına ait çok önemli açıklamalarda bulundu.

Uraloğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde;

31 MART SEÇİM SONUÇLARI

Ortaya iddia koyarsınız ve gayret edersiniz. Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın liderliğinde hep güzel sonuçlar aldık. İlk defa beklediğimizin daha altında bir sonuç oldu. Sandık açıldı mı gerçek fotoğrafı gördük. Bu fotoğrafı kendi adıma çok beklemiyordum.

Çıkarmamız gereken sonuçları çıkaracağız. Elbette genel değerlendirme de yapıyoruz. Milletimiz Cumhurbaşkanımıza 'Siz yürüyün' dedi.

Şunu kaçırmamamız lazım; bazı bölgelerde hizmete dayalı siyaset azaldı mı? Biz seçimde alacağımız sonuçtan ziyade ülkemizin bekası geleceği için projelerimizi kesinlikle ihmal etmeden devam etmemiz lazım.

Ülkemizin konumu oldukça önemli ve stratejik. Onun için bunun kıymetini biliyoruz ve geleceği buna göre planlıyoruz.

KALKINMA YOLU PROJESİ

Bizim için en önemlisi Orta Koridor. Doğu Batı Aksından çıkıp Londra'ya giden Orta Koridor çok kıymetli. Kuzey Koridor'a bakarsak Rusya-Ukrayna Savaşı var. Güney Koridor'da önemli bir gemi trafiği var.

Biz son 1- 2 yıldır Kalkınma Yolu'nda çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Eğer biz bugün Kalkınma Yolu'nu bitirmiş olsak 25 günde geçmiş olacaklar buradan. Orta Koridor'u çok ciddi bir şekilde destekleyecek. Bütün bu Ortadoğu'daki ülkeleri de bu sürece katcak bu koridor.

1200 KM'lik Basra Körfezi'nden başlayıp Ovaköy'e gelecek bizim Ankara İstikametinden Avrupa'ya geçecek olan bir demiryoludur. Eğer istenirse üç tane denize de inilebilecek. Birinci derecede demiryolu. Bunlarla eş güdümlü olarak enerji nakil hatlarını da devreye koymayı düşünüyoruz.

Kızıldeniz'deki sıkıntıların ortaya çıkmasıyla birlikte daha fazla gündemimize geldi.

Kuzey Marmara Otoyolu yapılırken o dönemde Kalkınma Yolu elle tutulur bir şekilde yokken Orta Koridor'un İstanbul'u geçmesiyle ilgili düşünmüştük.

Pekin'den gelen trenler İstanbul'dan günde 4 kez geçebiliyor.

Yavuz Sultan Köprüsü üzerinde de bıraktığımız çift hatlık demiryolu hızlı tren hattının bu sene İnşallah ihalesini yapacağız.

Bizim bütün hepsini bitirdiğimizde ülkemizi demir yolu koridoruyla kesintisiz bağlayacağız.

KALKINMA YOLU PROJESİ NE ZAMAN BİTECEK?

Ana akım hattının vanalarının bizde olması toplu kalkınma anlamında çok önemlidir.

Bu sene içerisinde Bağdat- Irak hattındaki gerilimden dolayı bazı olaylarda istediğimiz hızda gitmiyor olabiliriz ama Kalkınma Yolu'nda beklediğimizden çok daha hızlı gidiyoruz. Ciddi mesafe aldık. Yarın da bazı antlaşmalar için hazırlıklarımızı yaptık. Proje neredeyse bitme noktasında 1200 KM'lik demir yolu öncelikli olmak üzere.

Böyle bir proje için 5 yıllık bir inşa süreci öngörebiliriz. 5 yılda bu projeyi bitirebiliriz diyebiliriz. Irak tarafında dünyada söz sahibi olan müteahhitlerin bu projede etkin rol alması ile ilgili de bir kazanç olacak.

Mevcut durum yani Irak'ın iç dinamikleri ve İran ile İsrail çekişmesinin bölgeye yansıması bir risk faktörü.

ZENGEZUR KORİDORU

Bakü-Tiflis-Kars hattının bir kapasitesi var. Bazen Gürcistan tarafında bir vakım çalışması var ve buna bir alternatif lazım. Onun için de Zengezur Koridoru'nu hayata geçirmeyi planladık. Horadiz'e kadar olan kesim bitirildi. Ermenistan sınırına kadar olan kesim yapımı devam ediyor Türk firmalar tarafından. Nahçıvan'da ciddi bir rehabilitasyon gerekiyor. Bizim tarafımıza geldiğinizde 224 km'nin ihalesini yaptık. Bu sene içerisinde başlarız. Son zamanlarda Ermenistan bakanlarının beyanlarının bu hattın kendi ülkelerinden de geçmesiyle ilgili belli bir yaklaşım koyduklarını biliyoruz. İran topraklarından geçmesi de planda. 224 km'de coğrafi olan sıkıntılı kesimler de var. 2030'larda ya da 302lara gitmeden burası da bitmiş olur.

ÜÇ DENİZ PROJESİ HAKKINDA İLK KEZ KONUŞTU

Kuzey- Güney ve Bölgesel koridorlar da artık öne çıkmaya başladı. Burada Romanya, Slovakya, Hırvatistan, Litvanya, Yunanistan üç denizi birbirine bağlayan karayolu ve demiryolu projeleri ortaya attılar. Bayramdan önce de bizim bakan yardımcımız ile konuşuldu. İkili görüşmelerde de bu konuyu konuştuk. 'Bizim Kalkınma Yolu ile üç deniz değil 4 deniz yapalım' dedik böyle bir önerimiz oldu. Bizim için doğru bir projedir. Niye? Kapıkule'den taşınacak olan mallar çıktıktan sonra her şekilde daha yaygın bir ağ ile istenilen yere ulaşmasıdır. Prensip olarak desteklediğimiz ama henüz işin içerisinde olmadığımız bir projedir.