Finlandiya'nın Türkiye ile olan iş birliğinin devam etmesi, komşu Yunanistan'ı oldukça rahatsız etmişti. Gerek konumu, gerek izlediği politikalarıyla ülkelerin iş birliği yapmaktan çekinmediği Türkiye ile ilgili Ukrayna'dan bir açıklama geldi.

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, Türkiye ile Ukrayna'nın arasındaki iş birliğini daha güçlü hale getirmek istediklerini bildirdi.

TÜRKİYE KİLİT KONUMDA BULUNUYOR

Türkiye'nin, Karadeniz bölgesinde istikrar ve güvenin tesis edilmesinde kilit güce sahip ülkelerden biri olduğunu ifade eden Şmıgal, iş birliğini güçlendirmek adına serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasını istediğini, bunun iş birliğini güçlendirme hususunu teşvik edeceğini belirtti.

UKRAYNA VE TÜRKİYE GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, geçtiğimiz gün bir görüşme gerçekleştirdikten sonra Twitter hesabından bir paylaşımda bulunan Şmıgal, Erdoğan ile görüşmekten büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Paylaşımında, Türkiye'nin Karadeniz'deki istikrar ve güvenin sağlanması hususunda kilit konumda olduğunu belirten Şmıgal, iş birliğini güçlendirmek istediğini söyledi.

 

Serbest ticaret anlaşması, iş birliğini pekiştirecek

Şmıgal, iki ülke arasında imzalanacak serbest ticaret anlaşmasının önemine değindi. İş birliğini arttırmak istediğini söyleyen Şmıgal, imzalanacak bir serbest ticaret anlaşmasının, iş birliğine teşvik edeceğini belirtti.