2020 yılında, Türkiye’de sosyal medya düzenlemeleri kapsamında Twitter, YouTube, WhatsApp, Instagram ve Facebook gibi büyük platformlardan Türkiye’de resmi temsilci bulundurmaları istenmiştir.

Bu düzenlemeye uymayan ve temsilci atamayan sosyal ağlar arasında Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok yer almış ve bu platformlara ilk olarak 10 milyon TL, sonrasında ise 30 milyon TL idari para cezası uygulanmıştır.

Ancak, cezalardan kaçınmak için birçok platform Türkiye’ye temsilci atama yoluna gitti.

Türkiye’de temsilci atamayan ve “X” olarak adlandırılan sosyal medya platformuna yönelik yaptırımlar devam etmektedir. Daha önceden uygulanan para cezası ve reklam yasağına rağmen adım atmayan bu platforma, önümüzdeki dönemde internet bant genişliğinin daraltılması cezası uygulanabilir.

Edinilen bilgilere göre, bu işlemle platformun bant genişliği %90 oranında kısıtlanabilir ki bu durum, platforma erişimi büyük ölçüde zorlaştırabilir.

Yasal gereklilikleri ihmal ederek önce 10 milyon TL, sonra da 30 milyon TL tutarında idari para cezalarına çarptırılan X, bu cezaları ödeme yükümlülüğünü de yerine getirmedi.

Türkiye’de vergi mükellefi olan bireylerin ve şirketlerin X platformunda reklam yapmaları daha önceden yasaklanmış olmasına rağmen, X platformu hâlâ Türkiye için bir temsilci belirledi.

Bant genişliği daraltması, bir web sitesinin veri aktarım hızının ve dolayısıyla erişilebilirliğinin bilinçli olarak sınırlandırılması işlemidir.

Örneğin, bir web sitesinin ana sayfası ve içeriklerinin toplam boyutu 5 MB ise, bu siteyi ziyaret eden her 100 kişi için toplamda 500 MB veri indirilmiş olur.

Bu durum, ziyaretçi sayısı arttıkça daha fazla bant genişliğine ihtiyaç duyulduğunu gösterir.

Eğer web sitenizin hosting paketi belirli bir bant genişliği limiti ile sınırlıysa ve bu limit aşılırsa, sitenize erişim kesilebilir. Bu yüzden, yüksek ziyaretçi trafiğine sahip siteler için sınırsız bant genişliği sunan hosting paketleri tercih edilmelidir.

Bant genişliğinin kısıtlanması durumunda belirtilen web sitesi kullanıcılara veriyi daha yavaş aktarmış oluyor. Bu da Türkiye'deki X kullanıcıların platform üzerinde yavaş bir gezinti yapabileceği anlamına geliyor.

 

KAYNAK: HABER7