Milli Savunma Bakanlığı, İncirlik Üssü'nün TSK'ya olduğunu, bütün tesislerle birlikte mülkiyetinin Türkiye'de bulunduğunun altını çizdi.

İncirlik Üssü'ndeki belirli tesislerin, Türkiye ile ABD arasında 29 Mart 1980'de imzalanan Anlaşmasına göre yürütüldüğü ifade edildi.

"Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, İncirlik'teki Türk Silahlı Kuvvetleri tesislerinde müşterek savunma tedbirlerine katılımı amacıyla Birleşik Devletler Hükümetine izin verir" hükmününe işaret edildi.

"İNCİRLİK, TSK'YA AİT VE TÜRKİYE'NİN MÜLKİYETİNDEDİR"

Bakanlık kaynakları, "İncirlik Üssü, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait Hava Kuvvetleri üslerimizden biridir, Türk üssüdür, üzerindeki bütün tesislerle birlikte mülkiyeti Türkiye Cumhuriyeti devletine aittir. Şanlı bayrağımız 24 saat gönderde çekilidir ve hiçbir vakit da inmemiştir. İncirlik'te Bulunan 10'uncu Tanker Üs Komutanlığı, hiyerarşik olarak Eskişehir'de konuşlu Muharip Hava Kuvveti Komutanlığına, daha sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlıdır. Üs Komutanlığı vazife ve vazifesini, üs komutanının emir ve komutasında icra etmektedir" denildi.