Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-Pakistan Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından gerçekleştirilen ortak basın toplantısında konuştu.

Zirvede birçok alanda birlikte çalışma konusunda karar aldıklarını belireten Çavuşoğlu,

"Güvenlik, istikrar ve refahı artırmak için önemli adımlar atmaya karar verdik. Zirve toplantımızın birincisini 2017'de Bakü'de gerçekleştirdik şimdi sıra Türkiye'de. Bugün bu formattaki toplantıları daha sıklıkla gerçekleştirmeye karar verdik. Yani 3-4 yıl beklememize gerek yok."

diye konuştu.

ULAŞTIRMA VE ENERJİ ALANINDA ALTYAPI GELİŞECEK

Bakan Çavuşoğlu, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov'la yaptıkları üçlü toplantıda ülkeler arası ilişkileri geliştirmenin önemine de değindiklerini söyleyerek,

"Özellikle ulaştırma ve enerji alanında altyapının geliştirilmesinin ne kadar önemli olduğundan bahsettik."

diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycanlı ve Pakistanlı mevkidaşlarıyla yaptıkları üçlü görüşmede Karabağ, Keşmir ve Kıbrıs gibi bölgesel gelişmeleri ele aldıklarını kaydederken,

"Özellikle insan hakları ihlalleri ve buradaki demografik değişikliklerle ilgili olarak, Keşmirli kardeşlerimizin arkasında olduğumuzu, onlarla dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

"ifadelerini kullandı.

Türkiye Pakistan

"PAKİSTAN'IN KALBİMİZDE SON DERECE ÖNEMLİ BİR YERİ VAR"

Pakistan'ı bir kez daha ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çavuşoğlu, kendilerine gösterilen misafirperverlik ve üçlü zirvenin başarı organizasyonu dolayısıyla Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi'ye teşekkür etti.

"Pakistan'ın bizim kalbimizde son derece önemli bir yeri var." diyen Çavuşoğlu, iki ülkenin zor dönemlerde birbirine destek verdiğini, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) döneminde de bunun bir örneğinin sergilendiğini söyledi.
Türkiye ile Pakistan arasındaki Üst Düzey Stratejik İşbirliği Konseyi toplantılarının yedincisinin bu yıl Türkiye'de gerçekleştirileceğini hatırlatan Çavuşoğlu, zirve için hazırlıklara başlandığını bildirdi.

100 Ülke

100 TÜRK YATIRIMCI İŞBİRLİĞİ İÇİNDE

Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere de değinerek sözlerini şöyle sürdürdü:


"Ticaret hacmimiz 800 milyon dolar civarında. Bu tabii ki bizim gerçek potansiyelimizi yansıtan bir rakam değil. Bizler bu anlamda ekonomik ilişkilere bir dinamizm getirmek istiyoruz. Stratejik-Ekonomik Çerçeve Belgesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan İmran Han tarafından en son İslamabad'da yapılan zirvede imzalanmıştı. Bu da bizim için önemli bir yol haritasını teşkil ediyor."


Yaklaşık 100 Türk yatırımcının Pakistan'da yatırımlarda bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, iki ülke arasında savunma sanayisi alanında iş birliği yapıldığını da belirtti.

MAARİF VAKFI ÜNİVERSİTE AÇACAK

Pakistan'da 83 Türkiye Maarif Vakfı (TMV) okulu bulunduğuna işaret eden Bakan Çavuşoğlu,

"Bugün TMV faaliyetleriyle ilgili olarak Pakistan Eğitim Bakanlığıyla bir mutabakat zaptı imzaladık. Yeni okullar ve bir üniversite açacaklar"

dedi.


Çavuşoğlu, mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmelerde, Cammu Keşmir, Dağlık Karabağ, Kıbrıs, Doğu Akdeniz ve Afganistan bağlamında bölgesel gelişmeleri değerlendirdiklerini dile getirirken

"Özellikle insan hakları ihlalleri ve buradaki demografik değişikliklerle ilgili olarak, Keşmirli kardeşlerimizin arkasında olduğumuzu, onlarla dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Tek taraflı atılacak adımların durumu daha da komplike hale getireceğine inanıyoruz."

diye konuştu.

BARIŞ KALICI OLMALI

Pakistan'ın, Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını kurtarma konusuna verdiği desteği de takdir ettiklerini belirten Çavuşoğlu, "Bu kalıcı barışın bir şekilde uygulanmaya başlamasını ümit ediyoruz." şeklinde konuştu.
Çavuşoğlu, Azerbaycan'ın bu bölgede barış ve istikrarı koruyacağını ve işgal altından kurtardığı topraklarda da refahı getireceğini bildiklerini sözlerine ekledi..
Bakan Çavuşoğlu, yarın resmi olarak Karaçi'de yeni Türk konsolosluğunu açacaklarını hatırlatarak,

"Bu bizim dünyadaki en büyük kançılaryalarımızdan biri olacak. Bu çerçevede, zaten bizim Pakistan'a verdiğimiz önem bir şekilde daha sergilenmiş olacak."

İfadelerini kullandı.

üçlü işbirliği

KUREYŞİ: "ÜÇLÜ İŞ BİRLİĞİMİZİ YOĞUNLAŞTIRMAYA VE DERİNLEŞTİRMEYE KARAR VERDİK"

Pakistanın Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi de Türkiye-Azerbaycan-Pakistan üçlü iş birliğini yoğunlaştırmaya ve derinleştirmeye karar verdiklerini söyledi.


Kureyşi, ülkesinin Türkiye ve Azerbaycan ile yakın ve dostane ilişkiler yürüttüğünü, üçlü ilişkilerde son derece önemli bir güvenin tesis edildiğini ifade etti.


Bugünkü görüşmelerde, ticaret, yatırım, güvenlik alanlarının yanı sıra stratejik ve siyasi iş birliği konularının ele alındığını söyleyen Kureyşi, üç ülkenin birçok farklı konuda yakın düşüncelere ve ortak çıkarlara sahip olduğunu belirtti.
Kureyşi, üç ülkenin barışı, istikrarı ve bulunduğu bölgelerdeki refahı geliştirmek istediğinin altını çizerek,

"Bizler bu çerçevede üçlü iş birliğimizi yoğunlaştırmaya ve derinleştirmeye karar verdik. Bu diyaloğu düzenli bir hale getirmek istiyoruz."

Değerlendirmesinde bulundu.

BAYRAMOV'DAN PAKİSTAN VE TÜRK FİRMALARINA DAVET

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov:

"Pakistan ve Türkiye'den firmaları, kurtardığımız toprakların yeniden inşasına katılması için davet ediyorum"

ÇAVUŞOĞLU'NA PAKİSTAN DEVLET NİŞANI

Çavuşoğlu, Başkent İslamabad'daki Cumhurbaşkanlığı binasında Alvi tarafından kabul edildi.
Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, resmi ziyaret için ülkeye gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na devlet nişanı takdim etti.Törende, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi başta olmak üzere çok sayıda üst düzey davetli de yer aldı.