Son dakika haberine göre; Türkiye, Pakistan ve Afganistan'ın yayınladığı ortak bildiride, Taliban'a kapsayıcı ve müzakere edilmiş uzlaşıya bağlılık çağrısında bulunuldu.

Türkiye, Pakistan ve Afganistan yayınladığı ortak bildiride, Afganistan barış müzakerelerine hız kazandırmak üzere İstanbul'da üst düzey toplantı düzenlenmesi amacıyla Türkiye, Katar ve BM'nin gösterdiği çaba takdir edildi. Bildiride, Taliban'a kapsayıcı ve müzakere edilmiş uzlaşıya bağlılık çağrısı yapıldı.

Afganistan Dışişleri Bakanı Atmar açıklamasında, "Afganistan, barış sürecine kendini adamış durumda. Bütün paydaşları içeren bir toplantı yapma arzumuz bakidir" dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda bir konuşma yaptı.

Afganistan ve Pakistan'ın Türkiye için kardeş ülkeler, halklarının da kardeş halklar olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu ülkelerle tarihten gelen kuvvetli bağlarının bulunduğunun altını çizdi.

Çavuşoğlu, bugünkü üçlü toplantıda, bölgede barış, istikrar ve güvenliğin tesisiyle hakların refahı amacıyla üçlü iş birliği imkanlarını görüşme fırsatı bulduklarını aktararak, bilhassa Afganistan barış sürecinin ele alındığının altını çizdi.

Bakan Çavuşoğlu, "(Afganistan barış süreci) Bundan sonraki süreçte barış çabalarımız, Afganlı kardeşlerimize desteğimiz de elbette kuvvetli şekilde sürecek." dedi.