Türkiye’nin en köklü sivil toplum örgütlerinden olan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), 34’üncü Olağan Genel Kurulu’nda yeni yönetimini belirledi. Gerçekleştirilen seçimlerin ardından Türkiye Müteahhitler Birliği başkanlık görevini M. Erdal Eren yeniden üstlendi.

Genel Kurul’un açılış konuşmasını yapan TMB Başkanı M. Erdal Eren, “Yurt içinde “ekonominin lokomotifi”, yurt dışında ise “dünyayı inşa eden” müteahhitler olmayı sürdürmek kararlılığıyla, üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getirmeye gayret ettik. Sektörümüzün aklı, sesi ve itici gücü olmayı hedefledik. Zorluklara birlikte göğüs gerdiğimiz bir üç yılı geride bıraktık. Bu sürede dünyanın dengelerini değiştiren pandeminin etkilerini yaşadık. Ardından Rusya ile Ukrayna arasında 2022 yılı başında başlayan savaş dünyayı, bölgemizi ve sektörümüzü olumsuz yönde etkiledi” dedi.

‘Kayıpların telafisi için çalıştık’

2023 yılının hemen başında ülkemizde art arda meydana gelen depremlerle sarsıldığımızı hatırlatan TMB Başkanı Eren, “Büyük kayba ve yıkıma neden olan felaket, yıllardır önemine işaret ettiğimiz deprem gerçeğini bizlere en acı şekilde hatırlattı. Yaraları sarma çalışmalarında öncü olan Birliğimiz ve üye firmalarımız, bölgenin yeniden inşasında tüm güçleri ile görev aldı. Ayrıca, Anadolu’nun dört bir yanındaki kamu müteahhitlerinin fiyat farkı, tasfiye ve süre uzatımı konularındaki taleplerini hemen her platformda dile getirdik, Bakanlıklarımız ve kamuoyu ile paylaştık. TBMM çatısı altında yürütülen çalışmalarda sektör temsilcisi olarak kabul gördük. Sonuç beklentilerimizi tam olarak karşılamamış olsa da fiyat farkı ve tasfiye kararnamelerinin çıkarılmasında öncü rol aldık. Salgın sonrası yaşanan global ekonomik durgunluk ile savaşların neden olduğu pazar bozulması sonucunda, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerimizde oluşan kayıpların telafisi amacıyla çalışmalar başlattık. Ukrayna’nın yeniden inşasında yer almak ve en büyük pazarımız olan Rusya ile mevcut ilişkilerimizi korumak amacıyla faaliyetlerimizi sürdürdük. Nitekim savaşa rağmen Rusya, 2023 yılında da lider pazarımız olmaya devam etti” diye konuştu.

‘Bir rekora imza atmanın sevincini yaşıyoruz’

Suudi Arabistan ve Irak’ın yeniden hedef ülkeler haline geldiğini kaydeden Eren, “Suudi Arabistan’ın “Vizyon 2030” ve Irak’ın “Kalkınma Yolu” projelerinde önümüzdeki dönemde üyelerimizin kilit rol oynayacağına ve büyük işlere başarı ile imza atacaklarına yürekten inanıyorum. Sektörümüzün uluslararası proje portföy büyüklüğü, 135 ülkede üstlenilen 12 binden fazla projeyle 502 milyar dolara ulaştı. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında yarım trilyon dolar eşiğini aşarak böylesi bir rekora imza atmanın sevincini yaşıyoruz. Yeni pazarlara açılıp, yeni projeler üstlenerek ENR Dergisi’nin ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesine giren firmalarımız sayesinde dünya ikinciliğimizi muhafaza ettik. 34. Genel Kurulumuzda bizimle birlikte olan siz üyelerimizi saygı ile selamlıyor, önümüzdeki dönemde görev alarak üyelerimiz, sektörümüz, ekonomimiz ve ülkemiz sorunlarına çözüm bulmak için çalışacak temsilcilerimize başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Yönetim Kurulu’nda görev alacak isimler belirlendi

Açılış konuşmalarının ardından yapılan Yönetim Kurulu seçimleri sonucunda başkanlık görevini yeniden üstlenen M. Erdal Eren, “Bizleri 3 yıl daha bu göreve layık gören değerli TMB üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu’nda önümüzdeki üç yıl boyunca görev alacak diğer isimler; Başar Arıoğlu, Ali Rıza Arslan, İhsan Çetinceviz, Müfit Eren, Deha Emral, Cahit Karakullukçu, Süheyla Çebi Karahan, Tevfik Öz, Erdem Tavas, A. Kartal Usluel, Murat Üstay ve Erdal Yenigün oldu.