Merkez Bankası rezervlerinde son 3 yılın en büyük artışı yaşandı. 10 mayıs haftasında toplam rezervler 7 buçuk milyar dolar arttı.

Söz konusu yükseliş 27 Ağustos 2021'den bu yana en güçlü haftalık rezerv artışına işaret etti. Toplam rezerv 126,8 milyar dolardan 134,4 milyar dolara yükseldi.

Kurdaki istikrarlı seyrin etkisiyle Kur korumalı Mevduatlardaki çözülme de hızlandı. 10 mayıs haftasında kkm'den çıkış 36,4 milyar TL oldu.  Bu düşüşle birlikte KKM'de yaklaşık üç ayın en hızlı düşüşü kaydedilirken; toplam mevduat 2,2 trilyon liranın da altına gelmiş oldu. Son 8 aylık dönemde kur korumalı mevduatın payı da yüzde 26'dan yüzde 14'e geriledi.

Yurt içi yerleşiklerin dövizden çıkışı da hızlandı. Geçen hafta döviz mevduatlarından toplam çıkış 3,2 milyar dolara ulaştı.

Yabancı yatırımcının da türk lirası varlıklara ilgisi sürüyor. Yabancı yatırımcılar 10 Mayıs haftasında 2,83 milyar dolar ile Türk tahvillerinde rekor net alım gerçekleştirdi. Aynı haftada yabancıların hisse senetlerinde 85 milyon dolarlık net alım yaptığı görüldü.

 

KAYNAK: NTV