Türk İHA’larının dünyanın farklı bölgelerinde gösterdiği başarılı performans ABD’yi rahatsız etti. Türkiye’ye karşı her fırsatta kin kusan Michael Rubin bu defa da İHA’ları hedefine aldı.

"1945" adlı internet sitesi için makale yazan Rubin, "Ukrayna'nın ötesini düşünün: Türkiye'nin SİHA ihracatı tehdit" başlığını kullandı.

Türkiye'de üretilen SİHA'ların Afrika'dan Kafkasya'ya ve Libya'ya kadar sınır ötesi birçok noktada varlık gösterdiğini vurgulayan Rubin, Beyaz Saray ve ABD Kongresi'ne seslendi.

“YAPTIRIM VAKTİ GELDİ”

Rubin, "Türkiye'nin insansız hava aracı ihracatının yol açtığı istikrarsızlığı görmenin ve Türkiye'nin savunma sanayisini yaptırıma uğratmanın vakti geldi." dedi.

KARALAMA KAMPANYASINA BAŞLADI

Türk SİHA'larına karşı açıkça karalama kampanyası başlattığı görülen Rubin, dünya çapında adından söz ettiren Bayraktar TB2'nin üreticisi Baykar'a ve diğer Türk firmalarına yönelik yaptırımların düşünülmesini de istedi.

2023 DÖNÜM NOKTASI OLACAK SÖZLERİNE DİKKAT ÇEKTİ

Aynı Amerikalı isim, "Türk yetkililer, 2022'de 4 milyar dolarlık satış elde etmeyi öngördükleri savunma sanayileriyle gurur duyuyor." ifadesini kullandı.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "2023 yılını, savunma sanayinde bir dönüm noktası yapmaya kararlıyız." ifadesi de makalede yer aldı.