STM tarafından imal edilen Kargu droneları, BM Güvenlik Konseyi raporlarında yer aldı. Türk dronelarının tarihte görülmemiş bir yeteneğe sahip olduğu vurgulandı.

Libya iç savaşında rakip taraflar arasındaki bir çatışmada konuşlandırılan patlayıcı taşıyan quadcopterlerin, insan emri olmadan kendi insiyatifleriyle düşman hedefleri yok ettiği düşünülüyor.

Birleşmiş Milletler için hazırlanan bir rapora göre, otonom silahlı bir insansız hava aracının geride bıraktığımız sene bir insan hedefini “yakaladı” ve özel olarak emredilmeden onlara saldırdığı düşünülüyor.

Türk askeri teknoloji şirketi STM tarafından imal edilen bir Kargu-2 quadcopter olan drone, Mart 2020'de Libya hükümet güçleri ile Libya Ulusal Ordusu komutanı Halife Hafter liderliğindeki ayrılıkçı bir askeri fraksiyon arasındaki bir çatışma esnasında konuşlandırıldı.

Patlayıcı yük ile donatılan Kargu-2, bir kamikaze saldırısında hedefe yönlendirilerek patlayabiliyor.

BM Güvenlik Konseyi'nin Libya Uzmanlar Paneli'nin Mart 2021'de yayınlanan raporu New Scientist dergisi ele geçirildi.

Raporda, Hafter güçlerinin geri çekilirken, hiçbir insan kontrolör gerektirmeyen ve otonom modda çalışan "son derece etkili" Kargu-2 insansız hava araçlarınca nasıl "avlandığı" detaylarıyla anlatılıyor.

Raporda, "Ölümcül otonom silah sistemleri, operatör ve mühimmat arasında veri bağlantısına ihtiyaç duymadan hedeflere saldırmak üzere programlandı: gerçek bir 'ateş et, unut ve bul yeteneği' ifadeleri yer aldı.

Maryland'deki Ulusal Terörizm Çalışmaları ve Terörizmle Mücadele Konsorsiyumu'ndaki Zak Kallenborn'a göre, bu hücum insansız hava araçlarının insanlara kendi insiyatifiyle gerçekleştirdiği ilk hücum olabilir.

İngiliz savunma kanaat kuruluşu Royal United Services Enstitüsü'nden Jack Watling, New Scientist'e, yapay zeka silahlarının düzenlenmesi söz konusu olduğunda insansız hava araçlarının gri bir alanda olduğunu ifade etti.

Watling, "Bu, otonom silahların düzenlenmesinin imkansız olduğu manasına gelmiyor. Fakat bu, tartışmanın acil ve mühim olmaya devam ettiğini gösteriyor. Teknoloji bizi beklemeyecek” şeklinde konuştu.