Türkiye’den üst seviyede bir heyetin önceki gün Trablus'a sürpriz ziyareti, Libya’da yeni sürecin başladığının sinyallerini verdi.

Uzun bir süredir iktidar savaşının yaşandığı Libya’da, Türkiye’nin dengeleri değiştirmesiyle askeri ve siyasi avantaj Trablus hükûmetine geçerken darbeci Hafter’e karşı kazanılan askerî zaferin sonrası bir sonraki adıma geçildi. Trablus'ta Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu ve Millî Savunma Bakanı Hulûsi Akar ile beraberindekilerin Libyalı yetkililerle gerçekleştirdiği kritik toplantıda ülkede yeni süreci başlatacak ve iki ülke arasında işbirliğini derinleştirecek yol haritası belirlendi. Askerî güç birliğinden ekonomiye, Doğu Akdeniz’deki iş birliğinden ülkenin tekrar kalkınmasında Türk inşaat şirketlerinin rolüne kadar çok sayıda alanda iki ülkenin dayanışması masaya yatırıldı.

YARIM KALANLAR TAMAMLANACAK

2011 senesinden bu yana iç savaşın yaşandığı Libya’da çok sayıda şehir, hastane, yerleşim yeri ve alt yapı hasar görmüş durumda. Önümüzdeki dönemde Libya’nın tekrar imarı amacıyla Türk şirketleri mühim vazifeler üstlenecek. Geçmişte Libya'da iş yapan fakat alacakları olan firmalarının hali ve yarım kalan yatırım ile projelerin de Trablus ziyaretinde gündeme geldiği öğrenildi. İki ülke arasında geçen sene imzalanan Güvenlik ve Askerî İş Birliği Anlaşması çerçevesinde Türkiye, Libya’ya başta İHA ve SİHA’lar olmak üzere askeri destekte yer alır iken Libya ordusuna eğitim ve danışmanlık amacıyla Türk birlikleri gitmişti. Türk heyetin Trablus ziyaretinde hem bu anlaşmanın devamı ve geliştirilmesi hem de Türk askerinin Libya'da vazife yapmaya devam etmesi konusu ile ilgili fikir birliği sağlandı. Türkiye ve Libya arasında imzalanan ve Doğu Akdeniz'de dengeleri değiştiren deniz yetki alanı anlaşmasının devamı konusu ile ilgili da mutabık kalındı. Libya ile Türkiye arasındaki deniz alanları anlaşmasının gayri meşru olduğunu ileri süren Atina, Libya’nın yeni yönetimine bu anlaşmadan çekilmeleri doğrultusunda baskı yapmıştı. Meşru Libya yönetimi, Türkiye ile olan anlaşmanın devam edeceğini ve geri adım atmayacaklarını bir kez daha ortaya koymuş oldu.

YUNANİSTAN’A NET MESAJ

Öte yandan, ziyaretin hem uluslararası kamuoyuna hem de Türkiye-Libya iş birliğini bozmak isteyen başta Yunanistan olmak üzere Hafter destekçilerine mühim bir mesaj niteliği taşıdığına dikkat çeken diplomatik kaynaklar, bu ziyaret ile Türkiye ve Libya’nın iş birliği tescillendiğini işaret ediyor. Ziyaretin Libya'da memnuniyet oluşturduğunu belirten kaynaklar, Libya'ya olan desteğin bir kere daha kuvvetli bir şekilde vurgulandığı ve bundan sonraki süreçte işbirliğinin artarak devam edeceğini bildirdi.

OLDU BİTTİYE İZİN YOK

Millî Savunma Bakanı Hulûsi Akar, Libya'daki Mehmetçik ile bir araya geldi. Burada konuşan Akar şunları söyledi: Biz buraya geldiğimizde bazı sıkıntılar vardı. Bu sıkıntıları gidermek amacıyla gece gündüz demeden karada, denizde ve havada elimizden gelen her türlü gayreti gösterdik. Geldiğimiz noktada mühim neticeler elde edildi. Biz iyi gün değil, kara gün dostuyuz. Bu manada ortak tarihimize ve değerlerimize sadık kalarak her türlü riski aldık, almaya da devam ediyoruz. Önemli olan birliğimiz ve beraberliğimiz, Libya'nın sulh ve sükûna kavuşmasıdır, ateşkesin devamlılığıdır. Bunun neticesi barış ve huzurun gerçekleşmesidir. Hiçbir oldubittiye izin vermeyiz. Bunu herkes idrak etmeli.