17 günlük kapanma, turizm sektöründe büyük bir mağduriyete neden oldu. Oteller kapanmadan muaf tutulurken seyahat acentaları turistleri karşılayacak personelleri için izin alamıyor.

Pandemi sebebiyle getirilen yasaklar, başta Antalya olmak üzere bütün turizm kentlerinde sıkıntılara sebep oldu. Seyahat acentaları, yurt dışından getirecekleri misafirlerine hizmet verecek personelleri için izin belgesi alamıyor.

103 BİN TURİST GELECEK

17 Mayıs 2021 sabahına kadar devam edecek yasaklar boyunca, Antalya ve çevresine tur operatörleri doğrulusunda 103 bin seviyesinde turistin getirilmesi bekleniyor yalnız kısıtlamadan oteller muafken seyahat acentası çalışanları kısıtlamadan muaf halde değil.

İçişleri Bakanlığı’nın konuyla alakalı genelgenin 12. Maddesinde otel çalışanları sokağa çıkma yasağından muaf tutulurken, turistleri karşılayan, transferini yapan ve otellerde tur operatörlerini temsil eden seyahat acentalarının çalışanları ve yöneticileri için muafiyet sağlanmaması sektörde büyük bir mağduriyet oluşturdu.

Konuyla alakalı olarak valilik ve kaymakamlıklar nezdinde girişimde bulunan turizmciler şimdilik netice alamadığını bildirdi.

Sorunun çözümü amacıyla iki gündür yoğun gayret gösteren seyahat acentaları, doğacak sorunlar ile alakalı olarak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ve Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’dan çözüm bekliyor.

TURİSTLERİ MÜZELERE KİM GÖTÜRECEK?

Kapanma sürecinde yabancı turistlerin ziyaret yapabilmesi amacıyla açık tutulmasına rağmen turistlere müze turu satacak ve turları organize edecek seyahat acentalarının izinlerinin olmaması soru işaretlerine sebep oldu…