KDV, KYK, SGK, ÖTV MTV, Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisi, trafik borçları ve tüm idari para cezalarının 18 aylık taksitle ödenmesine ilişkin yapılan yeni kanun teklifi TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edildi. Vergi borçları bundan böyle yapılandırılacak ve 18 taksit halinde ödeme yapılabilecek. Ödemeyi peşin yapmak isteyen vatandaşlar indirimden faydalanabilecek.

Taksit yapılandırması kapsamında neler var?

Tüm vergi borçlarının yapılandırılması söz konusu, öte yandan gecikme faiz ve zamları, vergi cezaları, nüfus para cezaları, seçim, trafik ve Karayolu Taşıma Kanunu kapsamında yazılan kesilen para cezalarının da yapılandırılması mümkün. 

Yeni kanun kapsamında haksız alınan destekleme ödemeleri, ecrimisiller, öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları,  taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı ve kaynak kullanımı destekleme fonunun da yapılandırılması mümkün.

Yapılandırmadan nasıl faydalanabilirim? 

Vatandaşlar yapılandırmadan yararlanmak istedikleri takdirde, söz konusu kanunun çıkış tarihinden başlayarak yıl sonuna kadar başvuru yapmalıdır. Yapılandırma ile borçlar en fazla 18 taksit vasıtasıyla ödenecek. Taksit ödemeleri iki ayda bir yapılacak ve isteğe bağlı olarak ilk taksitin peşin ödenmesi durumunda, işlenmiş olan faizler silinecek.

İlk taksit ödemeleri ne zaman?

İlk taksit ödemeleri 2021 yılının Ocak ayında yapılacak.