Yarından itibaren gelen tam kapanmayla istisnalar dışında dışarı çıkmak yasak olacak. Evde çalışan kamu personeli belgesi ya da görev bildirim formuyla dışarı çıkacak fakat vazife yerinde olacak personelin ise okulların kapanmasıyla çocuklarıyla alakalı kaygıları gündeme geldi.

Bu kaygıları gidermek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı birlikte yeni karar almaya hazırlanıyor.

CNN Türk Muhabiri Gülşen Coşkun konunun detaylarını aktardı;

Bu soruların cevapları kısa sürede netleşecek. Bakan Soylu da şunu belirtti: "2 bakanlık üzerinde çalışıyor.

Birincisi Milli Eğitim Bakanlığı, ikincisi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı." Bir çalışma gerçekleştirdikten sonra bir istisna koyulması beklentisi var. Bu konuya dair de çalışmalar sürüyor.

Bakan Soylu kreşlerle alakalı de "Bu iki bakanlık değerlendirmeyi yapacak. Onlar çalışır" demişti. Bakan Soylu, "Onların kararına göre biz de istisna koyacağız. Burada mümkün olduğunca hareketliliği azaltmaya çalışıyoruz" şeklinde altını çizmişti.

Bakan, bilhassa de özel sektör çalışanlarına dair vurgu yapmıştı. Bunun da altını çizelim.

GÖREV BİLDİRİM FORMU ŞARTI

Evde çalışan kamu personeli de yasaklar çerçevesinde olacak. Sokağa çıkamayacaklar. Onların için de şu şekilde bir düzenleme geliyor. Görev bildirim formu olacak.

Bu formu gösterdikten sonra yani personel kartını gösterdikten sonra denetim noktasından geçebilecekler. Son düzenlemeler ve alıncak kararların çerçevesi bu şekilde.