Gelenek ve göreneklerimizi yansıtan etkinliklerle dolu dolu geçen Ramazan ayı, bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle geçen sene olduğu gibi daha farklı idrak edilecek. Ramazan denilince akıllara gelen kabalalık sofralar, toplu iftar ve sahurlar bu yıl da gerçekleştirilemeyecek. 

Sultangazi Belediyesi, Ramazan geleneğini ve ruhunu yaşatmak adına etkinliklerini dijital ortama taşıyor! Ramazan için özel hazırlanan etkinlikler, evlerinde kalan vatandaşların keyifli ve kaliteli zaman geçirmesini sağlayacak. 

Sevilen İsimle Ramazan Etkinlikleri 

Dursun Ali Erzincanlı ve Ali Biricik, Ramazanın maneviyatını hissedeceğimiz sahur programlarıyla Sultangazililerle dijital ortamda bir araya gelecek. Dursun Ali Erzincanlı sohbeti ve şiirleriyle izleyenlere duygu dolu anlar yaşatacak. 

Komedyen ve Mizah sanatçısı Recep Demirkaynak, Ramazan boyunca her gün ‘1 kelime 5 dakika” programıyla düşündürürken eğlendirecek. ‘Tayfun Ayaz ile Her Güne 1 Dua’  Sultangazililerle buluşacak.

Şehre dair her şeyin konuşulduğu Sultanşehir Sohbetleri, farklı konuklarıyla Ramazanda da devam edecek. 

Ayrıca her gün mukabele videoları sosyal medya hesaplarından paylaşılırken, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nde de özel program düzenlenecek.

 

Spordan Yemek Tariflerine 

SU-MEKAN (Sultangazi Kadın Kültür Sanat ve Mesleki Eğitim Akademisi ) eğitmenleri, Ramazan ayı boyunca israfın önüne geçmek için elde kalan malzemelerle neler yapılabileceğini gösteren birbirinden farklı yemek tariflerini Sultangazililer için paylaşacak. Kadınlar için; alanında uzman hocaların anlatımıyla tel kırma, evdeki malzemelerle oyuncak yapımı, iğne oyası, nakış, çini boyama ve çizgi film karakteri çizmeyi gösteren videolar da yayınlanacak. 

Ayrıca Ramazan ayı boyunca İsmetpaşa Meydanına kurulan Sanat Sokağı’nda birbirinden renkli etkinlikler düzenlenecek. 

Çocuklar için Renkli Etkinlikler 

Sultangazi ile özdeşleşen iki karakter Sultan Dedem ve İbiş, Ramazan’da da çocukların tiyatro özlemini giderecek. Sultan Dedem ve İbiş ile Ramazan Günlüğüm, farklı hikayelerle çocuklara keyifli anlar yaşatacak. 

Sultangazili çocuklar meddah, ortaoyunu Karagöz-Hacivat, Sultan Dedem ve İbiş ile eğlenceli bir Ramazan geçirecek. Sevilen karakterler, çocuklara sürpriz hediyeler ve ikramlar dağıtacak.

 

Birbirinden Renkli Yarışmalar 

Sultangazi Belediyesi, çocukların yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak, Ramazan temalı bir resim yarışması başlattı. ‘Şifa Ramazan’da Komşuluk Sultanşehir’de’ konulu resim yarışmasında, komşuluk ve Ramazan kavramlarını en iyi anlatan çocuklara boyama seti ve 30 adet akıllı bileklik hediye edilecek.

Ramazan boyunca sadece çocukların değil, tüm aile bireylerinin katılacağı bir yarışma da gerçekleştirilecek. Sosyal medya hesaplarından yayınlanacak olan ‘Sultanşehirli Komşumla Yarışıyorum’ isimli program, hem yarışanlara hem de izleyenlere keyifli anlar yaşatacak. Umut Öztürk’ün sunuculuğunu yaptığı yarışmada iki aileye sorular yöneltilecek. Daha çok soruyu doğru yanıtlayan aile, çeşitli hediyelerin sahibi olacak. 

Ramazanda da Sosyal Desteklere Devam 

Sultangazi Belediyesi, Ramazan ayı boyunca da ilçedeki ihtiyaç sahibi ailelere desteğini sürdürecek. İhtiyaç sahibi ailelere içinde temel mutfak malzemelerinin yer aldığı gıda kolisi yardımları devam ediyor. Yaşlılara ve ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek ve sahur için kahvaltılık dağıtılacak. İhtiyaç sahibi ailelere Sosyal Destek Kartı desteği verilerek post cihazı geçerli olan her yerden alış-veriş yapmalarına imkan sağlanmaya devam edilecek. İhtiyaç sahipleri ile hayırseverler arasında köprü görevi gören SUDE (Sultangazi Aile Destek Evi), Ramazan ayı boyunca kıyafetten temizlik malzemesine, medikalden kırtasiye malzemesine birçok ailenin ihtiyacını karşılamayı sürdürecek. Ayrıca koronavirüse yakalanan hastalar için temizlik malzemelerinden oluşan paketler dağıtılacak. 

Sadece ihtiyaç sahibi ailelere değil, ilçedeki çölyak hastası vatandaşlara da el uzatılacak. Ekmek ve pasta malzemeleri ile birçok glutensiz gıda malzemesi, yüzlerce çölyak hastası vatandaşa ulaştırılmaya devam edilecek. 

“Etkinliklerimizle bu Ramazan daha renkli geçecek”

Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, tüm dünyanın koronavirüsle mücadele ettiğinin altını çizdi. Başkan Dursun, “ Bu yıl da geçen sene olduğu gibi kalabalık sofralarda buluşamasak da gönüllerimizin bir olduğunu biliyoruz. Ramazanın ruhunu yaşatmak için etkinliklerimizi dijital ortama taşıyoruz. Etkinliklerimiz, belediyemizin kurumsal sosyal medya hesaplarından Ramazan boyunca yayınlanacak. Sosyal Belediyecilik anlayışıyla bu mübarek ayda ilçemizde uzatılmamış el kalmasın diye yardımlarımıza devam edeceğiz. “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” anlayışıyla ihtiyaç sahibi ailelere sıcak yemek, sahur için kahvaltı, kıyafet, sosyal destek kartı gibi desteklerde bulunmayı sürdüreceğiz. Bu zor günleri ancak birbirimize kenetlenerek ve evlerimizde kalarak atlatabiliriz. Ramazanda da maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat etmeyi önemle rica ediyor, en kısa zamanda bu zorlu süreci atlatarak, sahur ve iftar programlarında bir araya gelmeyi diliyorum “ diye konuştu.