Yakın zamanda vefat eden, çocuk edebiyatının önemli ismi Mevlâna İdris’in adının verildiği Mevlana İdris Kütüphanesi; Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un katılımlarıyla Sultanbeyli’de açıldı.

Yeni açılan kütüphane; öğrencilerin akademik kariyerleri için rahat bir çalışma ortamı sunuyor. Kütüphanede lisansüstü eğitim gören öğrenciler ve araştırmacılar için ayrılmış Haluk Dursun ve Teoman Duralı araştırma salonları da bulunuyor. Zengin kaynakları, dijital araştırma ortamı ve yardımcı ekipmanların da yer aldığı kütüphane özellikle gençlere sunduğu imkanlarla öne çıkıyor.

ÖĞRENCİLERİN 24 SAAT KULLANIMINDA OLAN ÇOK FONKSİYONLU KÜTÜPHANE

Ziyaretçilerinin her ihtiyacının düşünüldüğü, 2 kattan oluşan kütüphanede; ferah çalışma alanları, etkinliklerin yapılacağı sahne alanı, sinema salonu, söyleşilerde kullanılmak üzere amfi tiyatro alanı yer alıyor. Kullanıcılarına 24 saat hizmet verecek çok fonksiyonlu kütüphanede; aynı zamanda kafeterya, idari birimler ve mescit bulunuyor.

“TÜM ÇABAMIZ GENÇLERİMİZ İÇİN”

Açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, gençlerin ülkemizin gözbebeği olduğunu ifade ederek, “Yarınların üreten Türkiye’si; hiç şüphesiz okuyan, öğrenen, kitabı kendine dost edinen gençlerimize bağlıdır. Sultanbeyli Belediyesi olarak bu bilinçle gençlerimize yönelik yatırımlarımızı sürdürüyor; değerlerine sahip çıkan, bilimin ışığında bir gençliğin yetişmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu anlamda gençlerimize yönelik kalıcı yatırımlarımızdan birini daha hayata geçirdiğimiz, Mevlâna İdris Kütüphanemizi İstanbul’un ve ilçemizin hizmetine sunuyoruz. Gençlerimizin özellikle akademik hayatlarına büyük katkılar sağlayacağına inandığım, öğrencilerimizin oldukça verimli vakitler geçireceği kütüphanemiz gençlerimize ve ilçemize hayırlı olsun. Tüm çabamız gençlerimizin güçlü yarınları için. Burada 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet sunacağız. Bunun da önemli bir açığı kapatacağına inanıyorum.” dedi.

Sultanbeyli Kaymakamı Kemal Şahin, kütüphanenin hayırlı olmasını diledi ve emekleri için Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’e teşekkür etti.

“SULTANBEYLİ DİKKAT ÇEKEN BİR İLÇE”

TBMM Başkanı Şentop, kütüphanenin açılışında yaptığı konuşmada, Sultanbeyli’nin kültürel çalışmalarla da dikkati çektiğini belirterek, “Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. Nice böyle çalışmalar, inşallah devam eder. Bu kütüphanenin 7/24 açık olması son derece önemli. Bizim gençliğimizde kütüphaneler normal mesai saatleri içerisinde çalışırdı. 17.00-17.30 gibi kütüphaneler kapanırdı. Marmara Üniversitesinde idari görevdeyken dekan arkadaşımızın da gayretleriyle gece 12’ye kadar açık yapmıştık kütüphaneyi. Çok ilgi çekmedi. Ama zaman içerisinde 24 saat açık olan kütüphanelerin kıymeti anlaşıldı. İlçelerimizde özellikle gençlerin çalışabileceği mekanların olması son derece önemli. Rahmetli Mevlana İdris, bizim okul yıllarından arkadaşımız. Vefatına kadar yakın arkadaşlığımız, dostluğumuz devam etti. Biz de 1988 yılında dergi çıkarttık. O dergiye görünür, görünmeyen destekleri oldu. Bir hukuk dergisi. Bizim bilhassa edebiyat ilgimizi canlı tutan, Andırın Postası’nın eki İkindi Yazıları’nda genç yazarlara, yeni yeni edebiyat şiir alıştırmaları yapan gençlere sayfalarını açtı. Yakın arkadaş çevremiz vesilesiyle çok sık görüşmüştük” diye konuştu.

Konuşmaların ve kurdele kesiminin ardından TBMM Başkanı Şentop, Aydos Diriliş Nesli Okumaları’na katılan öğrenciler için “Osmanlı Yargı Sistemi ve Kazaskerlik” kitabını imzaladı. Açılışa Mevlana İdris Zengin’in ailesi ve yakınları da katıldı.