Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), sınır ötesindeki operasyonları ile terör örgütlerine darbe vurmaya devam ediyor.

Son olarak Bişeng Brüsk kod adlı terörist için operasyonun düğmesine basan MİT, sözde sorumluyu tespit ederek; Irak'ın Süleymaniye kentinde etkisiz hale getirdi.

Teröristin, PKK/KCK sözde Gençlik Topluluğu Kadın Genel Sorumlusu Rojda Bilen olduğu öğrenildi.

KADIN TERÖRİSTLERİN FAALİYETLERİNDEN SORUMLUYDU

Rojda Bilen, örgütün gençlik topluluğu olarak adlandırdığı yapıdaki tüm kadın teröristlerin faaliyetlerinde birinci derecede sorumluydu.

MİT’in istihbarat ağı aracılığıyla Rojda Bilen’in Irak/Süleymaniye kırsalında bulunan İran sınırındaki Pencevin bölgesinde faaliyet yürüttüğü tespit edildi.

NOKTA OPERASYON İLE ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Rojda Bilen’in yerinin tespiti üzerine operasyon için düğmeye basıldı. Operasyon kararının verilmesinden çok kısa bir süre sonra Rojda Bilen, nokta operasyon ile Irak/Süleymaniye kırsalında etkisiz hale getirildi.

GENÇLERİ TEŞVİK EDİYORDU

Rojda Bilen, PKK/KCK’nın gençlik yapılanması içerisinde çok önemli bir konumdaydı. Rojda Bilen’in, terör örgütüne katılım yapacak gençleri tespit ve teşvik ettiği, ideolojik propaganda ile manipüle ettiği ve Türkiye’deki gençlik yapılanması mensuplarına eylem amaçlı talimatlar ilettiği belirlendi.

KOD ADI: BİŞENG BRÜSK

Rojda Bilen, 1988’de İsviçre’nin Lozan kentinde doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde eğitim gördü. 2009 başlarında örgüte müzahir parti faaliyetlerinde yer almaya başladı. Parti teşkilatları aracılığıyla 2011 yılında PKK/KCK’ya katıldı.

Rojda Bilen, örgüt içerisinde Kandil, Gare, Suriye, Mahmur gibi bölgelerde faaliyet gösterdi. Aslen Şırnak/Cizreli olan Rojda Bilen hakkında Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” suçundan aranırlık kaydı bulunuyordu. Rojda Bilen, İçişleri Bakanlığı terör arananlar listesinde mavi kategoride yer alıyordu.