Kardeşi Tansı Yıldırımer’in kaleme aldığı “Dünya Baltacıoğlu” kitabı, Baltacıoğlu’nun sporcu kimliğini, Türk voleyboluna katkılarını 1968’den bu yana Türkiye ve İtalya’daki voleybol ortamını anlatıyor.

125 kez milli formayı giyen ve Milli Takım Kaptanlığını üstlenen Dünya Baltacıoğlu, Altınyurt’ta başladığı voleybol hayatını Galatasaray, Fenerbahçe, Arçelik, Eczacıbaşı gibi Türkiye’nin belli başlı kulüplerinde başarıyla sürdürdü. Baltacıoğlu, 1980’de uluslararası bir turnuvada gösterdiği başarılı performans ile İtalyanların dikkatini çekti. Beş yıl boyunca İtalya’nın Latte Cigno ile Allegrino formalarını giydi. İki kez Allstar’a bir kez de Euro-Asia’ya seçilen Baltacıoğlu, İtalya Kupası'nın en değerli oyuncusu ünvanını gururla taşıdı.

Türkiye voleybolunun bugünkü başarılı noktaya gelmesinde emeği geçen sporcular arasında yer alan Baltacıoğlu, ülkemizde plaj voleybolunun öncülerinden biri oldu. Zıpladığında 3,40 metreye ulaşabilen efsane sporcu, çeşitli televizyon kanallarında yorumcu ve spor danışmanı olarak da görev yaptı.

Dünya Baltacıoğlu” kitabını kaleme alan kardeşi Tansı Yıldırımer, “Dünya kendini hiçbir zaman ön plana çıkarmayan bir kişilikti. Başarılı bir sporcu olmasına rağmen voleybolu bırakırken bir jübile bile yapmadı. Ben de hiç değilse onu yakından tanıyamayanlar, tanıyıp da her yönünü bilmeyenler okusunlar, Dünya’yı tanısınlar, gençler kendine örnek alsın, benden sonra da bu anılar uçup gitmesin diye anılarımızı yazmaya başlamıştım. Sonrasında arkadaşlarımın teşviki ile bu kitap ortaya çıktı” diyor.

Dünya Baltacıoğlu kitabının tüm geliri, 65 yıldır  genç sporcular yetiştiren, Baltacıoğlu’nun da voleybola adım attığı ve yaşamının son yıllarında başkanlığını üstlendiği Altınyurt Spor Kulübü’ne bırakılacak.