CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun insan nüfusunun azaltılması gerektiğini savunan ABD’li ekonomist ve yazar Jeremy Rifkin ile Ermeni soykırımı iddialarını destekleten Daron Acemoğlu’nu danışman olarak açıklamasına parti içinden ve CHP’ye yakınlığı ile bilinen isimlerden tepki gelmeye devam ediyor.

CHP liderinin 3 Aralık’ta açıklayacağı manifestoya değinen Soner Yalçın, “Amaç, anlamak değil Amerikancı iradenin ortadan kaldırılması olmalıdır. İşe, Soğuk Savaş aptallaştırılmasından, ABD'nin hegemonik baskısından kurtulmakla başlanmalıdır. Amerikancı sosyal bilimlere itaatkâr kalarak kurtuluş mümkün değildir.” İfadelerini kullandı.

İşte Soner Yalçın’ın yazısından o bölüm;

Tartışmamız gereken asıl konulardan biri budur! Siyasi partiler, düşünsel genlerindeki Soğuk Savaş etkilerine artık eleştirel bakmak zorundadır. Döne döne Amerikan ekolüyle yetişmiş sosyal bilimcilere başvurmak çıkmaz yoldur. Ekonomi-politik yeni düzen inşa etmek için öncelikle bu kamburdan kurtulmak elzemdir. Anlamaya gerek yok, artık biliyoruz: Krizlerle dolu, yıkıcı, işlevsiz, yoksulluk arttırıcı bu azgın piyasa düzeninin neyini anlayacağız. Amaç, anlamak değil Amerikancı iradenin ortadan kaldırılması olmalıdır. İşe, Soğuk Savaş aptallaştırılmasından, ABD'nin hegemonik baskısından kurtulmakla başlanmalıdır. Amerikancı sosyal bilimlere itaatkâr kalarak kurtuluş mümkün değildir. İlk başta CHP, kurucu değerlerini hatırlamalıdır. 3 Aralık Manifestosunu merakla bekliyorum.