Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ülkesinde yaptığı açıklamalarda dünya genelinde yakın zamanda büyük çatışmaların çıkacağını ve bu çatışmaların İkinci Dünya Savaşı sonrası bir ilk olacağının altını çizdi. Vucic ayrıca çok sayıda bölgede sınırların değişeceğini de belirtti.

BÜYÜK BİR SAVAŞ YAŞANABİLİR

Sırp kamu yayıncısı Sırbistan Radyo Televizyonu'na verdiği röportajda Vuciç, Ukrayna'daki ihtilaf nedeniyle büyük bir savaşın yaşanabileceğinin altını çizdi

SINIRLAR DEĞİŞECEK

Vucic "Özel bir askeri operasyon aşamasından itibaren büyük bir savaşa yaklaştığımızı varsayıyorum. Asıl soru şu ki, sınırlar nerede olacak" dedi.

BM Genel Kurulu için New York'ta bulunan Vucic, Rusya ve Çin'in Batı ile ilişkilerinde daha fazla komplikasyon beklediğini söyledi.

İLİŞKİLER KARMAŞIK HALE GELECEK

Vucic ayrıca "Önümüzdeki dönemde göreceğimiz her şey Batı ile Rusya ve Batı ile Çin arasındaki ilişkileri daha da karmaşık hale getirmesini bekliyorum" dedi.

KOSOVA-SIRBİSTAN GERGİNLİĞİ

Kosova'da yaşayan Sırplar dahil, herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olması zorunluluğu getirileceğinin bildirilmesine, Kosova'daki Sırplar tepki göstererek ülkenin kuzeyindeki sınır geçişlerini kapatmıştı ve temmuz sonunda ülkede gerilim artmıştı.

Kosova hükümeti, Sırbistan ile olan sınır kapılarına giden yollara konulan tüm barikatların kaldırılmasının ardından krize neden olan uygulamayı 1 Eylül'e erteleme kararı almıştı

Gerilimin artması üzerine Kosova Başbakanı Kurti, Kosova ile Sırbistan arasında yeni bir çatışma riskinin yüksek olduğunu söylemiş, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic de Kosova yönetiminin Sırpların yaşadığı ülkenin kuzeyine saldırmayı planladığını iddia etmişti.

Sırbistan, 2008'de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova'yı kendi toprağı olarak görüyor. Kurti ile Vucic, gerginlik sonrasında 18 Ağustos'ta Brüksel'de AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in eşliğinde bir araya gelmişti.