Sinema sektörü temsilcileri sinema salonlarının açılması amacıyla 3 hafta süreye gereksinim olduğunu açıklaması üstüne İçişleri Bakanlığı salonların açılmasını 1 Temmuz'a erteledi.

Sinema salonlarının dün İçişleri Bakanlığı'nın duyurduğu "Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri" genelgesinde yüzde 50 kapasiteyle açıldığı açıklanmıştı. Bugün ise konuya dair yeni bir genelge yayımlandı.

KARARDAN GERİ DÖNÜLDÜ

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan bildirimde şu ifadelere yer verildi:

"Kademeli normalleşme döneminin ikinci etabında uygulanacak tedbirleri belirleyen ilgi Genelgemizle 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren sinema salonlarının da tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan pazar günleri hariç haftanın diğer günlerinde 07.00-­21.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite (bir koltuk dolu bir koltuk boş) sınırına uyulması kaydıyla faaliyet gösterebilecekleri hükme bağlanmıştır.

YAPILAN GÖRÜŞMELER SONUCUNDA AÇILMA TARİHİ ERTELENDİ

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ve sektör temsilcileriyle yapılan görüşmeler sonucunda sinema salonlarının etkinliklerine dair kısıtlamanın bir müddet daha devam etmesine yönelik alınan talepler ile salgınla mücadele tedbirlerinde devamlılığının sağlanması konusu göz önünde bulundurularak sinema salonlarının etkinliklerine 01 Temmuz 2021 tarihine kadar ara verilmesinin uygun olacağı değerlendirildi.

KARARA UYMAYANLARA İDARİ İŞLEM YAPILACAK

Bu doğrultuda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete sebep olunmaması ve alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun alakalı maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi konusunda, bilgi ve gereğini önemle arz ve rica ederim."

“SİNEMA SALONLARI SADECE BİR TEMİZLİKTEN SONRA AÇILAMAZ”

Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) yaptığı açıklamada “Dün gece yayınlanan İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile sinemaların açılış tarihi 1 Haziran 2021 olarak belirlendi. Sinemaların açılışı ile ilgili hükümetin normalleşme sürecine paralel hareket etmek istiyoruz ancak salonlarımızı restoran, cafeler gibi sadece bir temizlikten sonra açamayız. Açılışı sektörün tüm paydaşları ve iş ortaklarımızla birlikte organize etmeliyiz” diye açıkladı.