PKK'lı teröristler, 6 yıl önce DEAŞ saldırısını bahane göstererek Kuzey Irak'ta bulunan, Yezidi nüfusunun ağırlıklı olduğu Sincar'a kademeli bir şekilde yerleşmişti. Teröristlerin Sincar'dan çıkarılması için düğmeye basan bölgesel Kürt yönetimi ve merkezi hükümet ortak mutabakata vardı.

Geçtiğimiz gün tam 8 bin asker ve polis gücü Sincar'a yollandı ve PKK mensuplarına, ne şartla olursa olsun bölgeden çıkmaları için 30 günlük süre verildi. Eğer teröristler 30 gün sonunda ilçeyi terk etmezse, bu teröristlere yönelik olarak askeri harekat gerçekleştirilebilir.

SON GÜN 30 ARALIK

Bölgesel Kürt yönetimi ve Irak merkezi hükümeti, PKK terör örgütünden rahatsız olmaları sebebiyle teröristlerin ilçeyi en kısa zamanda terk etmelerini istedi. PKK, YPG adıyla Suriye'nin kuzeyini işgal ettiği gibi, YBŞ adıyla da Sincar'ı işgal etmeyi sürdüründe Erbil ve Bağdat arasında ortak mutabakata varıldığı, teröristlere bölgeyi terk etmeleri için 30 Aralık 2020 tarihine kadar süre verildiği öğrenildi.

8 bin kişilik askeri personel Sincar'a yollandı. Birlikler, bölgeyi tamamen denetim altına aldı ve zırhlı araçlarla bölgeye yerleşti. Geçtiğimiz hafta Bağdat yönetimi, bölgeye 5 bin asker yollamıştı. Teröristler için saat işliyor, askeri sevkiyatın ise üç kata kadar çıkacağı belirtiliyor.

SİLAHLARINIZI BIRAKARAK ÇIKIN

PKK terör örgütü panik içinde, "Şengal Demokratik Özerk Meclisi" adıyla çağrı yapıp kendilerinin, Yezidilerin sözde savunmacıları olduklarını iddia etti. DEAŞ'ın saldırısının ardından Yezidiler, Sincar'a dönmüş, Federal Hükümet ve Bağdat dışındaki hiçbir gücü tanımayacaklarına dair bildiri yayımlamıştı.

Teröristlerin ellerindeki silahları, Irak merkezi hükümeti tarafından oluşturulan karargaha teslim ederek silahsız bir şekilde çıkmaları istendi. İsteği yerine getirmeyen teröristlerin kökünün kuruması için kapsamlı bir harekata ferman verileceği belirtildi.

Şehir, mahalle ve köyler arasında bulunan geçiş yollarında, askerler tarafından kontrol noktalarının oluşturulduğu ve Yezdiler tarafından kutsal kabul edilen mekanlardan Şebil Kasım, Çelmera ve Laleş bölgelerinin Irak askerleri tarafından kontrol altına alındığı öğrenildi.