Sakarya'da, çalı süpürgesi yapımıyla başladığı iş hayatında başarı çıtasını yükselterek yerli imkanlarla aşağı yukarı 100 çeşit elektrikli aracın üretildiği fabrikayı kuran Hamit Bektaş, Avrupa standartlarındaki mini elektrikli otomobili gelecek sene banttan indirmeye hazırlanıyor.

Karasu ilçesinde elektrikli endüstriyel temizlik vasıtalarının yanı sıra eğitim amaçlı itfaiye, polis ve ambulans aracı yapan TEKTEM Makina, bunları başta Avrupa olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç ediyor.

Çalı süpürgesi yapımıyla başladığı iş hayatında 120 personeliyle ülke ihracatına katkıda bulunan firmanın genel müdürü Bektaş, AA muhabirine, endüstriyel temizlik aletleri sektöründe gördükleri gereksinim sebebiyle üretime başladıklarını belirtti.

Sakarya'da tamamı yerli ve milli ürünlerin yüzde 50'sini 70 ülkeye ihraç ettiklerini söyleyen Bektaş, sokak süpürme aracı üretiminde oldukça yol aldıklarını bildirdi.

Bektaş, 2010 senesinde TÜBİTAK'a müracaat ederek sokak süpürme aracı üretimine başladıklarını, 2017 senesinde ise hibrit üretime geçtiklerini aktararak, "Dünyada hibrit sokak süpürme aracı üretimi yapan ilk firma olduk. Bu konsept ürünlerin ekonomik olarak alımı daha basit duruma geldi. Seri üretime geçerek sokak temizleme vasıtalarını ülkemizde lüks olmaktan çıkararak tüketimini yaygınlaştırmayı ve gelişmekte olan ülkelerin daha rahat alım yapabileceği fiyatlara satmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

Aracın bütün aksamını Sakarya'daki tesislerinde ürettiklerini altını çizen Bektaş, şunları söyledi:

"Araçlarımızın motor aksamları, plastikleri, enjeksiyon plastikleri, savurma lastikleri, çelik konstrüksiyonları ile fiber teknolojisinden termoformik teknolojiye kadar bütün parçalarını kendi tesisimizde üretiyoruz. Bu üretimlerle de dünya fuarlarında bir Türk markası olarak yerimizi alıyoruz. Böylece Türkiye'de de endüstriyel temizlik makinelerinin üretildiğini bütün dünyaya kanıtlıyoruz."

Bektaş, bunların yanı sıra trafiğe çıkabilecek plaka ve ruhsata sahip, Avrupa standartlarında mini yerli otomobil çalışmalarının bulunduğunu belirterek, "Pickup tipi yük taşıyan vasıta üretimine de başladık. 2022 senesinde bu vasıtaları banttan indirerek Avrupa'ya ihraç etmeyi hedefliyoruz. Türkiye sektöründe da yük ve yolcu taşımak adına ekonomik bir alternatif sunmanın gururunu yaşayacağız." dedi.

Firmanın Halkla İlişkiler Sorumlusu Ayson Karabağ ise "Başta Azerbaycan ve Karabağ sokakları olmak üzere bütün Türk devletlerinin belediyelerine bu ürünlerin ulaşmasını hedefliyoruz. Yerli ve milli üretim olan Türk firmasına ait endüstriyel hibrit sokak temizleme vasıtalarını yapan mühendis grubumuzla gurur duyuyoruz." ifadesi kullanıldı.