Bayraktar yaptığı açıklamada, yapay zekanın giderek tüm dünyayı etkisi altına aldığını ve iyi amaçlar için kullanılması durumunda insanlığa fayda sağlayacağını belirtti.

YAPAY ZEKA YARIŞINDA T3-AI.LE RÜZGARI ESECEK!

Selçuk Bayraktar, yapay zeka projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklamalarda  yapay zeka projesinin Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı öncülüğünde, Baykar ve Cezeri ekibinin resmi olarak çalışmalara başladığını belirtti. Ayrıca yapay zeka dil modelinin de ismi belli oldu. Şirket tarafından aktarılan bilgilere göre yerli ve milli yapay zeka modelinin adı T3-AI.LE olacak.

Ayrıca Baykar tarafından geliştirilecek olan doğal dil işleme modelinin Türkçe tabanlı olmak üzere bütün dilleri de kapsayacağı açıklandı. Bu durum, yapay zekan projesinin daha işlevsel bir alana yayılmasına katkı sağlayacak.

Selçuk Bayraktar konuyla ilgili devam ettiği açıklamalarında geliştirecekleri yapay zekanın tamamen insanlığa yarar sağlamaya yönelik olacağını belirterek amaçlarının insanlığa bu alanda kullanıcı dostu bir çözüm sunmak olduğunu söyledi.

Yapay zeka ile ilgili müjdeyi duyuran Selçuk Bayraktar,

"Doğal dil işleme modelinin, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı öncülüğünde, Baykar'dan da bir ekibimiz, yine Cezeri'den bir ekibimiz, Türkçe merkezli olmak üzere, tabii ki bütün dilleri de kapsayacak şekilde çalışmaları yürütmeye başladık. Tümüyle açık kaynak olacak.

Türkiye'nin ilk geliştirici cemiyetiyle beraber yürütülmüş büyük, doğal dil işleme modelini, projesini başlattık. Bunu da şimdiden sizlerle paylaşmak istedim." diye konuştu.

BAYKAR'IN YAPAY ZEKA EKİPLERİ HANGİ ALANDA ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR?

Baykar Yapay Zeka Birimi ekiplerinde; yürütülen çalışmalar ileri seviye otonomi, durumsal farkındalık ve gelişmiş emniyet olmak üzere üç ana grup altında sınıflandırılmaktadır. Ekipler;

Makine Öğrenimi ve Kural Tabanlı Akıllı Sistemler
Bilgisayarlı Görü ve Görüntü İşleme
Sinyal ve Veri İşleme
Derin Öğrenme
Pekiştirmeli Öğrenme
Rota, Hareket ve Manevra Planlama
Olasılık Temelli Yaklaşımlar
Büyük Veri İşleme ve Yönetimi
gibi farklı alanlarda akıllı sistemler geliştirerek, savunma ve havacılık sektöründe yeni teknolojiler üretmeyi amaçlamaktadır. Ekibimiz, oldukça ileri görüşlü, çalışkan ve yapay zeka, otonom sistemler, robotik gibi konularda uzman kişilere sahiptir.

Çalışma arkadaşlarımız; alanında uzman kişilerle yakın etkileşim kurabilme fırsatının yanı sıra yürüttüğümüz yenilikçi projelerde aktif sorumluluk alarak ürünler üzerinde güçlü bir etki yaratma fırsatına sahip olabilmektedir. Bu listedekilerle birlikte artık Baykar, yapay zeka üzerinde çalışmalarını yürütecek.

 

 

KAYNAK: HABER7