Hem romantik hem de pek çok çeşitte alternatifli konaklama seçenekleri sunan bungalovlar 14 Şubat Sevgililer Günü için ilk tercih sırasında yer alıyor. Özellikle ulaşım açısından kısa tatil dönemlerinde avantaj sunan bungalovlar sezonsal popülerliğini korumaya devam ediyor.

Bungalov tatili için ilk sırada tercih edilen destinasyon Sapanca olurken ikinci sırada ise Bolu yer alıyor. Konuyla ilgili olarak Neredekal.com’un CEO’su Gökhan Sivrikaya, “Sevgililer Günü Şubat ayı tatil aramalarına ivme kazandırdı. Özellikle çiftlerin bu dönemde tercih ettiği bungalovlara şimdiden yoğun bir ilgi oluştu. Bir yandan devam eden erken rezervasyon dönemi ve bankaların sunduğu ödeme koşullarındaki kampanyalarda tatil severlere tercih konusunda yardımcı oluyor. Ayrıca 14 Şubat Çarşamba günü hafta ortasına denk geldiği için tatil severlerin bir kısmı tercihlerini tatillerini hafta sonu ile birleştirmekten yana kullanıyor” dedi.

Ocak Ayında Oda Fiyatları %90 Artış Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Ocak ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerine göre %92.27 ile en çok fiyat artışını restoran ve otellerde görüldü. Listelenen 23.000’den fazla tesis incelendiğinde, Ocak ayında otellerin oda fiyatlarının bir önceki yıla kıyasla %90 artarak 1.487 TL’den 2.818 TL’ye yükseldiği görüldü. En çok fiyat artışı %179 ile İzmir’de yaşandı. Muğla ve Ankara %102 oda fiyatı artışı ile ikinci sırada yer aldı.

Ocak ayında tatil için en çok aranan temalar ise sırasıyla: Bungalovlar, termal oteller, her şey dahil oteller ve kayak otelleri oldu. Şile-İstanbul, Yalova ve Antalya ise Ocak ayında en çok aranan tatil yerleri oldu. Havaların da etkisiyle termal oteller için arama yapanların İstanbul’a yakın yerler için tatil araması yaptığını gözlemledik. Öte yandan, erken rezervasyon döneminin avantajlarından faydalanmak isteyen tatilseverler ise her şey dahil konseptinin yaygın olduğu Antalya otelleri için arama yaptı.