Kiraz meyvesinin saplarının mevsiminde toplanıp kurutulması ile elde edilen kiraz sapı çayı metabolizmayı çalıştırarak hızla kilo vermeye yardımcı olur. Hem kilo verdirirken içeriğindeki A,C ve E vitaminleri sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri de büyük ölçüde karşılar. Diyetisyenlerin de sık sık danışanlarına önerdiği bu çayın sağlığa faydaları saymakla bitmez.

KİRAZ SAPININ FAYDALARI NELERDİR?

İdrar söktürücü: Kiraz sapı çayı idrar söktürücü görevi ile yüzyıllardır tüketilir. Vücuttaki su tutulumunu engellediğinden detoks programlarının vazgeçilmez içeceğidir. Bu çayı tüketirken bol su içmek ihmal edilmemelidir.

Böbrek sağlığını korur: İçeriğindeki bileşenler sayesinde vücudu toksinlerden arındırarak, su tutulmasını engellemeyi vaad eden kiraz sapı çayı tüm bunları yaparken böbrek sağlığını da korur. Böbreklerin sağlıklı şekilde çalışmasını ve 
kan süzme görevi esnasında zorlanmamasına yardımcı olur. 

Regl sancıları: Kadınların fazlaca ağrı ve sancı ile karşılaştıkları regl dönemlerinde çok etkin rol oynar. Kasların fazla kasılması ve kirli kanın dışarıya atılamamasından kaynaklı gerçekleşen bu sancıyı kısa sürede geçirerek, rahat ve huzurlu bir şekilde regl dönemleri geçirmenize yardımcı olur.

Bağırsakları düzenli çalıştırır: Kiraz sapı çayı içildiği tek bir fincanda dahi olsa bağırsakları çalıştırarak, yenilen besinlerin hazmını kolaylaştırır. Sindirime yardımcı olarak diyet yapan kişilerin de işini kolaylaştırır.

Kalp damar sağlığı: Kiraz sapı çayı kalbin sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkıda bulunur. Bunu yaparken damarların tıkanmasını da önler.

Ödem attırır: Kilo vermeye başlayan kişilerin ilk etapta verdikleri kilolar vücutlarında biriken ödemlerdir. Kiraz sapı çayı tam bu noktada devreye girerek vücutta biriken ödemi atmaya yardımcı olur.

Sakinleştirir: Düzenli kullanılan kiraz sapı çayının kişilerin günlük hayatlarında yaşadığı stres ve endişeleri azalttığı bilinir. Kişiyi sakinleştirerek daha dingin bir ruh sağlığı kazanmasını sağlar.

Cilde iyi gelir: Cilt sağlığını korumada da çok ciddi önem arz eden kiraz sapı çayı vücutta selülit oluşumunu da önler. Var olan selülitleri uzun vadede geçirirken en azından görüntüsünü daha iyi hale getirir.

KİRAZ SAPI NASIL KURUTULUR?

Mevsiminde yenilen kiraz meyvesinin saplarını atmadan bir kenarda biriktirilmeli. 
Sonra biriktirilen kiraz sapları güneş almayan nemli ve kuru bir ortamda en az 3 gün olmak üzere kurutulmalıdır. Kuruduktan sonra çay yapmak üzere hava almayan bir kavanozda saklanmalıdır.

KİRAZ SAPI ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kiraz sapı çayı yapmadan önce ilk olarak kiraz saplarının yeterince temiz olduğundan emin olun. Eğer kiraz sapları tozluysa çay yapmadan önce mutlaka yıkayın. Tencereye 1 litre kadar su ve 40-50 tane kiraz sapı koyun. Kaynayana kadar bekleyin. Kaynadıktan sonra ocaktan alın ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra süzün ve bir cam şişeye koyarak buzdolabında saklayarak en fazla 3 gün içinde tüketin. 

Kiraz sapı çayını evde kendiniz demleyebileceğiniz gibi aktar ve marketlerde sallama çay şeklinde de bulabilirsiniz. Sallama çay olarak tüketilen kiraz sapı çayının etkisi demleme olana göre daha az olduğundan günde 2 bardak tüketilmesi zarar vermezken, demleme kiraz sapı çayını günde en fazla 1 bardak içmelisiniz.