Dağlık Karabağ'da 27 Eylül 2020 tarihinde başlayan ve 44 gün sürdükten sonra Azerbaycan'ın mutlak zaferiyle sonuçlanan savaşın ardından Ermenistan Savunma Bakanlığı Askeri Kontrol Servisi eski başkanı Movses Hagopyan'dan bomba gibi bir itiraf geldi. Hagopyan, savaşa Azerbaycan saflarında dahil olan Türk İHA'ların gücüyle ilgili konuştu. 

RUS POLE-21 ANCAK 4 GÜN DAYANABİLDİ

Hakobyan, Ermenistan'ın Rusya'dan temin ettiği en modern elektronik karşı önlem sistemlerinden olan Pole-21'in, Dağlık Karabağ bölgesinde Azerbaycan ordusuna dahil edilen Türk Bayraktar TB2 İHA ve SİHA'ların faaliyetlerini yalnızca 4 gün dengeleyebildiğini, ardından işlevini tamamen yitirdiği itirafında bulundu. Türk Bayraktar TB2 İHA/SİHA'lar, Azerbaycan'ın zaferinde büyük rol oynamıştı.

ERMENİSTAN-AZERBAYCAN SAVAŞININ SEYRİNİ TÜRK İHA'LAR DEĞİŞTİRDİ

Dağlık Karabağ bölgesinde 44 gün süren savaşın seyrinin değişmesine büyük katkıda bulunan İHA ve SİHA'lar, Ermeni güçlerini savaş alanında çaresiz bıraktı. Sadece Türk İHA ve SİHA'ların Ermenistan ordusuna verdiği zararın 2 milyondan fazla olduğu açıklanmıştı. 

27 Eylül 2020 tarihinde Azerbaycan ordusunun başlattığı operasyonlar kapsamında 4 kasaba, 5 kent merkezi ve 286 köy kurtarılmıştı. Bunun üzerine Ermenistan, yenilgiyi kabul etmekten başka çaresi kalmadığını anlayarak barış anlaşması imzalamış; Laçin, Kelbecer ve Ağdam'ı Azerbaycan'a teslim etmişti. Söz konusu illerin boşaltılmasına ilişkin süreç başlamıştı.