Rize'de kentsel dönüşüm çalışması esnasında yıkılan binadan kopan parçalar, bitişikteki apartmanın duvarlarını deldi, yatak odasının içi molozla doldu. Yıkım esnasındaki sarsıntılar yüzünden büyük korku yaşayan apartman sakinleri günü sokakta geçirmeye başladı.

Yeniköy Mahallesi’nde devam eden kentsel dönüşüm çalışması esnasında yıkımı yapılan binalarda süren çalışmalar, bitişik binada yaşayanlara korku dolu anlar yaşatıyor. 10 katlı 35 daireli Yenibirlik Apartmanı sakinleri, 4 gündür devam eden yıkım çalışması esnasında her kepçe darbesini evlerinde hissediyor. Yıkım esnasında kopan beton parçaları apartmanda 2 ayrı daireye zarar verdi. Yıkımda kopan bir beton kütlesi birinci katta oturan Demircan ailesinin yatak odasının duvarını delerek odaya girdi. Gürültünün sonrası odaya giren aile karşılaştıkları manzara karşısında şaşırdı. Apartman sakinlerinin bir çoğu ise günü dışarıda geçirmeyi tercih ediyor.

'BİNA SALLANIYOR, EVDE DURAMIYORUZ'

Yıkım esnasında evde duramadıklarını belirten Seher Bulut, “Yıkım devam eder iken evde duramıyorum, çok korkuyorum, bina sallanıyor. Evlerden sabah çıkıyoruz, sonra mecbur girmek mecburiyetinde kalıyoruz. 4 gündür bunu yaşıyoruz. Yıkımı devam eden binada çökmeler oldukça bizim ev yıkılıyor zannediyoruz. Bu binanın sonrası bir bina daha yıkılacak. Keşke yıkım başlamadan bizim apartmanda yaşayanları tahliye etseydiler, bu korkuyu da yaşamazdık” dedi.

Rizede akılalmaz olay Evlere giremiyorlar... Yatak odası delindi
'KORKU YAŞIYORUZ'

Süleyla Uluçay (62) ise, “4 gündür bu korkuyu yaşıyoruz. İş makinesi saat 08.00'da geliyor, biz binadan çıkıyoruz. 12.00'de tekrar girip biraz işlerimizi hallediyoruz. 14.00-15.00 gibi tekrar eve giriyoruz, iftarlıklarımızı hazırlıyoruz. Ev çok fazla sallanıyor, yan taraftaki bina yıkıldıkça evin içine giriyor zannediyoruz. Çok korkuyoruz. Hemen önümüzdeki bina da yıkılacak, biz bu apartmanda nasıl duracağız” şeklinde konuştu.