Hemen hemen hepimiz zaman zaman bir dereceye kadar mide ekşimesi veya asitlik yaşarız. Ama boğazdaki tüm yakıcı, acı tat, midedeki gazlı şişkinlik asit reflüsüne işaret ediyor.

Yemek yedikten sonra yaşanan yaygın problemlerden biri reflüdür. Bazılarının belirtileri hafif olmakla birlikte, nüfusun neredeyse yarısı mide içeriğinin yemek borusuna geri gelmesinden şikayetçi... Genel adıyla reflü olarak bilinen rahatsızlık, asit reflü ve gastroözofageal reflü olarak ayrılır. Asit reflü, yemek mideye geçtikten sonra yemek borusunu sıkmakla görevli olan kas işlevini yerine getiremediğinde midedeki asitin yemek borusuna geri hareketi sonucu oluşur. 

İşte, reflüyü şiddetlendirebilecek yiyeceklerden bazıları;

1. KAFEİN
Kahve, kafeinli çaylar, gazlı içecekler ve enerji içecekleri, asit üretimini artırarak reflü semptomlarını yoğunlaştırabilen ve mide ekşimesine de neden olabilen kafein içerir. Böyle bir rahatsızlık yaşıyorsanız, kafeini diyetinizden tamamen çıkarmak daha iyidir.

2. BAHARATLI YİYECEKLER
Acı biber yiyor musunuz? Yemek borusunu tahriş edebilecek ve mide ekşimesi semptomlarını şiddetlendirebilecek kapsaisin içerdiklerinden, bunu yapma kararınızı yeniden düşünebilirsiniz. Acı biber tükettiğinizde ortaya çıkabilecek reflü şikayetlerine hazırlıklı olun.

3. ALKOL
Alkolün tüm biçimleri kişinin sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olma eğilimindedir. Sindirim sistemi ile birlikte vücudun her yerine zarar verebilir. Özellikle gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) olanlar için sorun olabilir. Alkol tüketimi mideyi alevlendirebilir ve tahriş edebilir ve yemek borusu sfinkterinin işleyişini bozabilir. Alkol de mide ekşimesine neden olabilir.

4. GAZLI İÇECEKLER
Gazlı içecekler ve enerji içecekleri gibi gazlı içecekler asidik ve kafeinlidir. Midede daha fazla asit birikmesi zaten reflünün başlıca sebepleri arasında gösterilir. Reflüyü kontrol altına almak istiyorsanız, gazlı içecekleri hayatınızdan tamamen çıkarın.

5. ÇİKOLATA
‘Çikoltanın mide asidiyle ve reflüyle ne ilgili var?’ dediğinizi duyar gibiyiz. Çikolata, serotonin salgılayan bağırsak hücrelerine yol açarak yemek borusu sfinkterinin gevşemesine ve mide asidinin yukarı doğru akmasına neden olur. Yani, reflü için gerekli olanları sunabilir.

6. DOMATES
Domatesler doğada asidiktir ve asitlik sorunlarına neden olabilir. Asit içeren yiyecekler, reflü rahatsızlığı olanların uzak durması gereken bir numaralı besin grubudur. Ayrıca, domatesin kabuğu da sindirimi güç olduğundan midenin ekstra asit üretmesine neden olur.

7. İŞLENMİŞ GIDALAR
Günlük olarak işlenmiş gıdalar tüketiyor musunuz? Evet ise, onlardan vazgeçmek zorunda kalacaksınız. Bu yiyeceklerin asitliği davet ettiği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, yemeye hazır yemeklerden, keklerden, bisküvilerden ve konserve sebzelerden kaçının.

8. KIZARTILMIŞ YİYECEKLER
Patates kızartması, cips veya soğan halkası gibi derin yağda kızartılmış yiyeceklerin hayranı mısınız? Onlar da asitliğe neden olabilir. Kızartma bol yağ içermesi ve yağlarının yanma derecelerinde olması mide asitliliğinin nedenlerindendir.

9. NARENCİYE
Narenciyeler, midenizdeki asit üretimini artırdıkları için asitliğin yaygın bir nedenidir. Limonlar ve tatlı misket limonları en fazla sitrik aside sahip yiyeceklerdir. Özellikle kış mevsiminde uzak durması zor besinler olsa da, reflü ataklarının başlamasını istemezsiniz, değil mi?