2020'de ekonomisi yüzde 4,1 oranında küçülen Suudi Arabistan en kıymetli şirketini satıyor.

Suudi Arabistan resmi televizyon kanalına röportaj veren Suudi Arabistan Velihat Prensi Muhammed bin Selman, Aramco'nun hisse satışı amacıyla olası şirketlerle görüşmeler yürütüldüğünü ifade etti.

YATIRIMCILARA İLİŞKİN BİLGİ VERİLMEDİ

Bin Selman, Aramco'nun yüzde 1'lik hissesinin yabancı yatırımcılardan birine satışının tartışıldığını açıkladı fakat yatırımcılara dair bilgi vermedi.

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu'nun dünyanın en büyük petrol şirketinde hisseye sahip olma olsılığı bulunduğunu açıklayan Veliaht Prens, şirket hisselerinin diğer bir bölümünün de ikinci bir halka arzda sunma planı bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Nisan başında Wall Street Journal gazetesi, Suudi Aramco'nun, sahip olduğu petrol boru hatlarının yüzde 49 hissesini ABD'li, Çinli ve yerel yatırımcılardan meydana gelen bir konsorsiyuma 10-15 milyar dolardan satmak amacıyla görüşme yapıldığına dair haber yapmıştı.

Söz konusu haberde, sahip olduğu petrol boru hatlarındaki hisselerin çoğunluğunu elinde tutarak varlıkların operasyonel denetimini de garanti altına alan Saudi Aramco'nun, yüzde 49'luk hissenin satışı amacıyla ABD satınalma devi Apollo Global Management Inc, enerji yatırım şirketi EIG Global Energy Partners, Çin altyapı fonu Silk Road Fund, Çin özel sermaye fonu China Reform Fund Management Co ve Suudi emeklilik fonundan meydana gelen bir grup yatırımcıyla görüşmelerde bulunduğu ifade edildi.

Buna göre, hisselerin 10-15 milyar dolara satışı noktasında anlaşılması durumunda, taraflar arasında bir ortak girişim kurulması beklenirken, gelir paylaşımı konusu ile ilgili detaylar şimdilik bilinmiyor.

Ayrıca Suudi Arabistan'un petrol ihracatında en büyük pay, yüzde 30 ile Çin'e ait. Japonya, Güney Kore, Hindistan ve ABD, Suudi petrolünün diğer büyük alıcıları olarak sıralanıyor.

2019 sonunda Aramco'nun yüzde 2'lik hissesi halka arz edilmiş, o dönem şirket dünyanın en kıymetli şirketi olmuştu.

ÜLKE EKONOMİSİ DARALDI
Suudi Arabistan İstatistik Kurumunun duyurduğu rapora göre ise geçtiğimiz sene petrol sektöründe yüzde 8,5 ve petrol dışı sektörde yüzde 0,8 daralma kaydedilmişti. .Özel sektörün katma değerinin yüzde 0,8, kamunun da yüzde 1 azalması sebebiyle petrol dışı sektörde de daralma yaşanmıştı.