Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü uyarılarda bulundu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının seyriyle alakalı olarak değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Özlü, ev içerisindeki yılbaşı kutlamalarına ilişkin şöyle konuştu:

Evde hane halkımızla beraber olmamız lazım. Özlü, Eş, dost, akraba, komşularla bir araya gelmemek lazım. Bu yılbaşını beraber geçirmek güvenli değil; çünkü şu an için çok virüs taşıyan kişi var. Bunların çoğu da hiçbir semptomu olmayan, kendisini bütünüyle daha sağlıklı hisseden kişiler. Dolaysıyla bir araya gelindiğinde içlerinden bir şahıs pozitif ise bulaşma olasılığı çok yüksek; çünkü virüs artık kapalı ortamda 5-10 dakikada bile bulaşabiliyor.

Ev ortamlarında virüsün bulaşma riski çok yükseldi. Sayın bakan, ev ortamlarında bulaşın % 85 olduğunu açıkladı. Ev içinde maske ve mesafe olamıyor. Birlikte oturuyorsunuz, uzun süre kapalı yerde bir arada kalıyorsunuz, beraber yiyip içiyorsunuz. O sırada maskeniz olmuyor. Sarılıp, kucaklaşıyor. Virüsün bulaşmaması mümkün değil. Sizde de olabilir.

'Dikkat etmezsek bu yılbaşının bir faturası olur'

Kimseye zarar vermemek ve kimseden zarar görmemek için yeni yılda dikkat etmenin altını çizen Prof. Dr. Özlü, şöyle devam etti:

"Eğer buna dikkat etmezsek bu yılbaşının bir faturası olur. Yılbaşından 15-20 gün sonra bir bedel öderiz. Vakaları yeni yeni azaltıyoruz. Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasakları var. Birçok dükkan kapandı, insanlar dükkanlarını açamıyor. Bu sürecin uzamaması ve normale dönmemiz için dikkat etmemiz lazım."