AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, basın mensuplarına yaptığı açıklamada 31 Mart Seçimlerine ilişkin İstanbul'daki sonucun sorumluluğunu üzerine aldığını söyleyerek, "Başarı olduğunda nasıl alkış alıyorsak başarısızlığı da sahipleniyoruz" dedi.

OYLAR NEREYE GİTTİ?

Kabaktepe, 14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşen milletvekili seçimlerinde İstanbul'da yüzde 20.3 oy alan üç partinin (Yeşil Sol Parti/DEM Parti, İYİ Parti ve Türkiye İşçi Partisi) 31 Mart 2024 İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde yüzde 2,75 oy aldığını hatırlatarak, "Yaklaşık yüzde 17.5 oy herhalde buharlaşmadı. Bu oylar nereye gitti?" diye sordu.

Kabaktepe partisindeki kongre sürecine dikkat çekerek; değişim ve dönüşümü işaret etti ve şu ifadeleri kullandı;

"AK Parti'mizin ülkemiz tarihi, gönül coğrafyamız ve tüm insanlık, içerisindeki mevziini ve kıymetini doğru tespit etmek zorundayız. Millete adanan, memleket sevdası ile yoğrulan, yaklaşık çeyrek asırlık bir süreçten bahsediyoruz. Bu süre neredeyse, modern Türkiye tarihinin dörtte birine tekabül etmektedir. Yani Türkiye Cumhuriyeti tarihinin yaklaşık olarak dörtte birine hükmetmiş bir kadronun ve liderliğin mensubuyuz."

"Neticede İl Başkanı olarak İstanbul'da 3 yıldır bu görevi yapıyorum. 3 yılın neticesinde İstanbul'da  AK Parti'mizin yaptığı tüm işlerde  haberim oldu veya haberim yoktu İl Başkanı olarak tüm sorumluluk bana aittir bunu açık bir şekilde ifade ediyorum. Bunu yapmamız gerek iş ve işlemleri az mı yaptık, çok mu yaptık, yeterli mi yaptık, yetersiz mi yaptık tartışmasından bağımsız olarak söylüyorum. Partimizin değişim ve dönüşüm ve kongre süreçleri olacak.  O süreçlere kadar İl Başkanı olarak vazifemizin başındayız."

"Biz elbette niçin ikinci olduk diye soruyoruz. Mesela parti olarak oyumuz bir önceki seçime oranla yaklaşık 200 bin azalmış. Bu bizi destekleyen seçmenlerimizin büyük çoğunluğunun sadakatinin hala yerinde olduğunu gösteriyor. Katılım oranının düşüklüğü ve seçmenin sandığa gitmemesi daha birçok neden gibi sonuçları etkilemiş gibi görünüyor. Burada sorulması gereken soru seçime katılmayan ve katılan seçmenin gerekçelerinin ne olduğudur."

"Milletimizin müesseseleşmiş irfanına ve kurumsallaşmış gönül ve zihin dünyasına sahip çıkacağız. Son çeyrek asırda milletimiz adına kazanılan hiçbir kazanımın yerel belediyeler üzerinden heba edilmesine ve değersizleşmesine müsaade etmeyeceğiz. Çünkü bizim milletimizle ayniyetimiz seçim sonuçlarından bağımsızdır. Bizler milletimizle aynı duyguları yaşar, aynı şeylere sevinir aynı şeylere üzülürüz. Bu durum siyasetten bağımsız olarak bizlerin milletimizin özü olmamızdan kaynaklandığı herkesçe malumdur.

Sayın Cumhurbaşkanımızı tanımlayacaksak 'Milletin adamı' ifadesi kadar daha tanımlayıcı ve kuşatıcı bir tanımlama hak verirsiniz ki yoktur."

TÜM KADEMELERİMİZLE SAHADA OLACAĞIZ

"Bu yüzden empati yapacağız, milletimizi dinleyeceğiz ve milletimizle birlikte yolumuza devam edeceğiz. Empati İstanbul gelecek İstanbul diyerek durmak yok yola devam düsturuyla çalışmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda çalışma programımızı hazırladık tüm kademlerimizle sahada olacağız."

Kabaktepe sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda "Yeni bir döneme girerken çalışmalarımıza aynı hız ve kararlılıkla devam ediyoruz." diyerek  şunları söyledi;

"Son çeyrek asırda kazanılan hiçbir değerin heba edilmesine izin vermeyeceğiz. Milletin Adamı Cumhurbaşkanımızla ve milletimizle birlikte yolumuza devam edeceğiz. Daha hızlı, güçlü ve azimli bir şekilde büyük Türkiye hedefimize koşmaya devam ediyoruz. Seçimler, zaferlerimizin taçlandığı ve yenilendiğimiz dönemlerdir. Katılımları için kıymetli gazetecilerimiz ve köşe yazarlarımıza çok teşekkür ediyorum."