Hükümet, dar gelirlilerin ardından; orta ve orta üstü gelirli vatandaşlar için de yeni bir kampanya hazırladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum kampanyaya ilişkin detayları bugün paylaşacak.

Bakan Nebati "Murat Bey'le saat 10'da açıklamamız olacak. Son hazırlıklarımızı yaptık. Kredi faiz oranı yüzde 1'in altında olacağını söyleyeyim. Tedbir alıyoruz fiyat artışlarıyla ilgili. Amacımız konut edinimini sağlamak. Haftaya açıklayacağımız KGF paketimiz var. Bir tanesi de konut üretimine yönelik desteklemeler. Oldukça güçlü bir kampanya olacak. Hiçbir şekilde fiyat artışlarını son birkaç aydır gerek internet gerek sahadaki elemanlarımız üzerinden fiyat tespiti yaptık. Fiyatlama yoluna giden olursa incinir. Tedbirimizi aldık" dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum "Dar gelirli vatandaşlarımız için sosyal Konut hamlesi başlatırken, şartları sağlayamayan orta gelirliler için de yeni bir çalışma yapmak istedik. Bu kampanyayı da Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ortak yürütüyoruz. Kampanya ile hem vatandaşın alım şartları iyileşecek, hem de üretimin artması için geliştiricilere finansal destek sağlanacak. Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda ana hedefimiz ilk evini alacak vatandaşlara avantaj sağlamak olacak. Kampanya ticari bir araç olmayacak, barınma ihtiyacına çözüm sunacak. Yani biri ‘kampanya şartları güzel, ev alıp satıp kazanayım’ diyemeyecek. Hem yükleniciler hem de bankalarımız aracılığı ile en iyi şartları sunacağız. Bugün geldiğimiz noktada sosyal konutla fiyat artışını durdurmayı başardık. Şimdi yeni kampanya ile bunu korumayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Sektörden edinilen bilgilere göre, ‘Yüzyılın Kampanyası’ ismi ile düzenlenecek kampanyada, gelire göre farklı faiz oranları uygulanacak.

Sektör temsilcileri konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in çok altında oranlarla sunulacağını ifade ediyor.

Halen konut kredisi faizleri kamu bankalarında yüzde 1.29 olan faiz oranının özel bankalarda ise yüzde 2.06-3.60 arasında değişiyor. Kampanyada limitlerin de esnemesi veya kalkması gündemde.

Haziran sonunda 1. el konutlarda konut değer oranı 2 milyon TL’nin altında olanlarda %85, konut değeri 2 milyon TL ile 5 milyon TL arasında olanlarda %65, konut değeri 5 milyon TL ile 10 milyon TL arasında olanlarda azami 3.25 milyon TL olarak belirlenmişti.

10 milyon TL üzerindeki konutlara kredi imkânı kaldırılmıştı.

Yıl içinde İlk Evim ismiyle çok büyük bir sosyal konut hamlesi başlatan bakanlığın, gelecek 10 gün içinde yeni kampanyayı duyurması bekleniyor. Ödeme süresi de kampanyanın önemli ayaklarından birini oluşturacak.

Bir mortgage modeli üzerinden yapılacak sistemde alıcıları rahatlatmak için 15 yıl vade imkânı getirilmesi planlanıyor.

‘Yüzyılın Kampanyası’ adıyla açıklanacak hamlede konuta erişimin kolaylaşması amaçlanırken, üretim de desteklenecek.

Kampanyada gelir sınırı belirlenmesi de gündemde. Sosyal konutta olduğu gibi bir hane geliri açıklanması, bu sınırı aşmayanların alım yapması öngörülüyor.