14 Şubat Sevgililer Gününde Amsterdam'ın ünlü Concertgebouw Salonu’nda özel bir konsere imza atacak olan Olten Filarmoni Orkestrası 70 kişilik kadrosuyla en güzel film müziklerini sanatseverler için icra edecek.

İzmirli iş insanları Ceyhan ve Fatma Olten çiftinin 10 yıl önce ülkemizdeki konservatuar mezunu kadro bulamamış sanatçılar için kurmuş olduğu Olten Filarmoni Orkestrası, büyük bir başarı hikayesiyle dolu 10 yılını tamamladı. Elektrik mühendisi Ceyhan Olten ve Endüstri mühendisi Fatma Olten'in önderliğindeki orkestra, yurt içi ve yurt dışında pek çok konserle adından söz ettiriyor.  Olten Filarmoni Orkestrası, Amsterdam'ın ünlü Concertgebouw salonunda, 14 Şubat'ta düzenlenecek olan unutulmaz bir konserle sahne alacak. Hollanda'nın tarihî ve prestijli bu konser salonuna davetli ilk Türk Orkestrası olmak, orkestra için büyük bir başarı ve heyecan kaynağı. Bu konserle birlikte, Olten Filarmoni Orkestrası uluslararası arenada kendine sağlam bir yer edinmeye devam ediyor.

Olten Sanat Vakfı İcra Kurulu Başkanı Fatma Olten, 10. yılını dolduran orkestranın, sanata ve sanatçıya verdiği değeri somutlaştırmak amacıyla bir sosyal sorumluluk projesine başladıklarını söyledi. Fatma Olten, “Bu yolculuk bizi Olten Filarmoni Orkestrası'nın kuruluşuna götürdü. İlk klasik konserimizi 9 Aralık 2013'te Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde gerçekleştirdik. Bugün itibariyle kadromuz 30 civarında sanatçıya ulaştı ve gelecek sezon kadromuzu daha da büyütmeyi hedefliyoruz." dedi. Fatma Olten, "Amsterdam Concertgebouw Konser Salonu izleyici olarak gittiğinizde dahi hayran kaldığınız bir konser salonu iken, Dünyanın en prestijli salonlarından biri olan bu salonda konser verecek olmak bizi çok heyecanlandırıyor." dedi.

Olten Sanat Vakfı İcra Kurulu Başkanı Fatma Olten, başarılarını ve gelecek hedeflerini değerlendirirken, "Orkestramızın uluslararası platformlarda beğenilmesi, konser biletlerinin hızla tükenmesi, hem sanat dünyasında hem de toplumda sağlam bir yer edindiğimizin göstergesidir. Olten Sanat Vakfı olarak, sürdürülebilir olabilmek için soyadımızı vakfımıza verdik. Umarım sağlıkla uzun yıllar hayallerimizi gerçekleştirebiliriz. Olten Filarmoni Orkestrası, 14 Şubat'taki Amsterdam konseriyle birlikte sanatseverlere unutulmaz bir müzik deneyimi sunmaya hazırlanıyor. Bu özel konserle birlikte, Olten Filarmoni Orkestrası'nın müzikal yolculuğu daha da genişleyerek devam edecek” dedi.

Olten Filarmoni Orkestrası 70 kişilik ekibiyle Murat Cem Orhan şefliğinde, ünlü Fransız klarnet sanatçısı Joe Cristophe solistliğinde, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan ve her yıl yaklaşık dokuz yüz etkinliğin düzenlendiği Concertgebouw salonunda “Valentine Classics at the Movies” adlı konser için geri sayıma geçti. Biletlerin yaklaşık yüzde doksan oranında tükendiği bu özel konser için Türkiye’den de seyirciler izleyici olarak katılacak. Bu özel gecede Gershwin, Mozart, Shaw, Williams, Bernstein, Silvestri, Morricone, Rota gibi isimlerin romantik eserleri konser repertuarında yer alacak