Okulların ne vakit açılacağı konusu ile ilgili son dakika haberleri gelirken uzmanlar Ağustos ayında eğitimin tamamiyle açılması konusu ile ilgili ağız birliği yapıyor.

Milli Eğitim Bakan Ziya Selçuk, telafi eğitimin Haziran ayında başlayacağını duyurmuştu. Bilim Kurulu üyeleri dahil uzman isimler Ağustos ayını işaret ederek eğitimin tamamiyle açılması tarafında son dakika açıklamalarında bulundular.

"AĞUSTOS'TA YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLANMALI"

Hürriyet Yazarı Nuran Çakmakçı, köşe yazısında TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu'nun ifadelerini aktararak okulların Ağustos'ta bir an evvel açılması gerekliliğini dile getirdi.

TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, “Karne bundan sonra bir yeterlilik belgesi değil formalite evrağıdır. Haziran ayı başında okullar kapatılmalı, bütün hazırlıklar tamamlanarak bütün kademelerde ağustos ayı başında yüz yüze eğitime başlanmalı” dedi.

BİLİM KURULU ÜYESİ TAŞOVA: OKULLARIN AÇILMASI GEREKİYOR

Okulların açılması gerekliliğini de kaydeden Prof. Dr. Taşova, daha sonra şunları söyledi:

“Okuldan kaynaklı bir salgın amacıyla Dünya Salgın Örgütü gerçekte iyi bir tedbir aldı. Ama bundan sonra okulların açılması gerekliliğini düşünüyorum. Tabi ki denetimli olarak açılması gerekiyor. Sınıf adedinin ayarlanması, lüzumlu eğitimlerin verilmesi gibi konulara dikkat edilmeli. Gerekli eğitim verildiği vakit bunun bir problem olacağını pek düşünmüyorum. Çünkü eğitim çok mühim. Eğitimin sonucunda bilim insanları yetişiyor ve bilim insanlarına ne kadar gereksinimiz bulunduğunu da bu pandemi bir kez daha vurguladı.”

'AĞUSTOS SONUNDA ULAŞABİLİRİZ'

Doç. Dr. Savaşçı, Türkiye'de toplumsal bağışıklığa ne vakit ulaşılabileceğine ilişkin, "Şu andaki bilgiler ile bizim ülkemizde toplumsal bağışıklığa ağustos ayının sonuna kadar ulaşacağız gibi görünüyor. Tabi ki aşı temininde herhangi bir problem yaşamazsak ve halkımız inanarak aşısını yaptırırsa. Biz sahada Amerika, İngiltere, İsrail verilerinde şunu görüyoruz; Amerika verilerinde bilhassa çok ciddi pik yaşadılar, günlük 3-4 bin insan kayıpları yaşadılar; ama şu anda insan kayıpları sıfıra yakın boyutta. Aşının bunda mühim tesiri bulunduğu gözüktü. Aşının yan tesiri yönünden de çok ciddi yan etkiler görülmedi, bizlere inanarak, güvenerek aşı zamanı gelince kesinlikle aşı yaptırmaları gerekiyor" diye konuştu.