Nijerya'da Eyalet Bütçe ile Ulusal Planlama Bakanı Clem Agba, başkent Abuja'da düzenlenen "2020 Nijerya Beslenme Haftası" açılışına katılarak bir açıklama yaptı.

2,5 milyon çocuk yetersiz besleniyor

Agba, burada yaptığı açıklamalarında, hükümetin son yıllarda özellikle çocuk beslenme ile emzirme alanlarında çabalarına rağmen, ülkede yetersiz beslenmenin sorun teşkil ettiğini belirtti.

Nijerya'da beş yaşın altındaki 2,5 milyon çocuğun yetersiz beslenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna işaret eden Agba, "Bu rakam Nijerya'yı, dünyadaki en fazla yetersiz beslenen çocuğa sahip ikinci ülke konumuna getiriyor." dedi.

Agba, ülkesinin gıda, beslenme ile ekonomik ve kalkınma sorunlarının Nijerya hükümetin endişelerinin arasında olduğunu, hükümetin ise beslenme paydaşlarını bu duruma çözüm bulmaya yönlendirecek bir platform oluşturmaya zorladığını sözlerine ekledi.

Agba, son olarak yaptığı açıklamada, Nijerya'nın, politikaları ve maliyetli stratejik planların benimsenmesi ve evcilleştirilmesi kanalıyla yetersiz beslenmenin ortadan kaldırılmasına yönelik taahhüt gösterdiğini kaydetti.