İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, akşam saatlerinde yayınladığı videoda ABD'ye silah çağrısında bulundu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile son görüşmesine değinen Netanyahu, 'Bakan Blinken yakın zamanda İsrail'deyken samimi bir görüşme yaptık, ABD'nin savaşın başından beri İsrail'e verdiği desteği derinden takdir ettiğimi söyledim.

Ama başka bir şey daha söyledim. ABD yönetiminin son birkaç aydır İsrail'e silah ve mühimmat vermemesinin anlaşılmaz bir durum olduğunu söyledim. ABD'nin en yakın müttefiki İsrail, İran'a ve diğer ortak düşmanlarımıza karşı canı için savaşıyor.

Bakan Blinken, yönetimin engelleri kaldırmak için gece gündüz çalıştığına dair bana güvence verdi. Kesinlikle durumun böyle olduğunu umuyorum. Durum böyle olmalı' şeklinde konuştu. Netanyahu,' Bize silahları verin, işi çok daha hızlı bitirelim diyorum' dedi.

ABD'li haber sitesi Axios'un haberine göre Beyaz Saray, Netanyahu'nun açıklamasının ardından perşembe günü üst düzey İsrailli yetkililerle yapılması planlanan iptal etti.