Hali hazırda Türkiye ile Fransa arasındaki gerginlik yükselmişken NATO Fransa Daimi Temsilciliği'nden dikkat çeken bir Cumhuriyet Bayramı mesajı geldi. 

NATO Fransa Daimi Temsilciliği'ne ait resmi Twitter hesabı üzerinden, Kanuni Sultan Süleyman ve Fransa Kralı I. Fransuva'nın portresiyle beraber Türk bayrağı resmi de paylaşıldı. Dikkat çeken paylaşımda, "Türk müttefikimizin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutlarız." ifadeleri yer aldı.

TÜRKİYE VE FRANSA'NIN İLİŞKİSİ GEÇMİŞE DAYANIR

Mesajında Türkiye ve Fransa'nın yüzyıllar boyunca müttefik olduğunu ve geçmiş zamanlardan kalma uzun bir ilişkileri olduğuna dikkat çekildi. İki ülkenin cumhuriyetlerinin ortak değerler üzerine kurulduğu belirtilen mesajda, bu değerlerin Türkiye ve Fransa taahhüdünün dayanağı olarak kalması gerektiği vurgulandı.

TÜRKİYE'DEN CEVAP GECİKMEDİ

Türkiye'nin NATO Daimi Temsilciliği, Fransa'nın NATO Daimi Temsilciliği'nden gelen bu kutlama mesajını cevapsız bırakmadı. Mesajda, kutlama için teşekkür edildi, "Ortak değerlerimizin, milletimizin kimliğine, hassasiyetine saygı temelinde ilerletilmesini dileriz." ifadelerine yer verildi.