NASA ve ESA'da görev alan bilim insanları gezegenimize çarpması muhtemel bir asteroidin simülasyonunu yaptı. Çıkan sonuç olarak Türkiye riskli bölümde yer aldı.

İlk olarak 2019'un son günlerinde görülen ve hala gezegenimizin bir numaralı ortak gündeme olmaya devam eden koronavirüsü (Kovid-19) konuştuğumuz şu zamanlarda bilim dünyasından son derece korkutucu bir açıklama geldi. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ile Avrupa Uzay Ajansı'nda (ESA) görev alan bilim insanları yaklaşmakta olan bir asteroit için simülasyon yaptı.

Asteroidin Dünya’ya çarpması halinde olası senaryoları ele alan bilim insanları olası acil durum planlarını masaya yatırdı ve bu cismin durdurulması amacıyla neler gerçekleşebileceği üstüne planlar geliştirdi. Çalışmada görev alan ekip, varsayımsal asteroit etki senaryosuna '2021 PDC' ismini verdi. Bu senaryoya göre, gezegenimize 56 milyon kilometre mesafede tespit edilen asteroit, 6 ay içerisinde Dünya'ya çarpacak.

TÜRKİYE DE RİSKLİ BÖLGEDE

Söz konusu senaryoda 19 Nisan'da keşfedilen asteroitin 20 Ekim'de gezegenimize çarpma olsılığı yüzde 5 olarak belirlendi. Hesaplamalar asteroitin vuracağı bölgenin doğu Avrupa ya da kuzey Afrika olacağını gözler önüne serdi. Başka bir söyleyişle söz konusu simülasyondan çıkan sonuç olarak Türkiye riskli bölgenin içerisinde yer aldı.

Bilim insanları böyle bir halde asteroitin büyük bir nükleer patlama etkisi yaratacağını ve korkunç neticelere sebep olacağı konusu ile ilgili düşünce birliği yaptı.Elimizdeki teknoloji ile bu tür bir duruma karşı etkisiz kaldığımızın altını çizen ekip tek çözümün çarpışma bölgesinin erkenden tahliye edilmedi olduğunu açıkladı.

Bu da on milyonlarca kişinin evlerini hem de ülkelerini terk etmeleri manasına, diğer bir söyleyişle gezegenimizin en büyük mülteci krizi manasına geliyor.

NASA YENİ PLANINI AÇIKLAMIŞTI

Gezegenimiz olası bir asteroit çarpmasına kadar ne kadar hazırlıklı? Hollywood filmlerinin en bilenen konularından biri olan bu senaryo için Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) harekete geçmişti. NASA tam da bu konuda, göktaşı tehlikelerine nasıl karşı koyacağımızı aktaran planlarını duyurdu. NASA'nın yeni yol haritası pek çok devlet kuruluşunun ortak çalışmasını ön görüyor.

İlk alıncak tedbir göktaşlarının takibe alınmasına yönelik teknolojilerin geliştirilmesi. 1990'lardan beri bu tip gök cisimlerini takip eden NASA, hem yeryüzünde, hem de yörüngede kuvvetli teleskopların kurulması öngörülüyor. İkinci adım çarpışmaların etkilerini tahmin edip modele dökecek programların geliştirilmesi olacak. Bu kapsamda bütün kurumlara veri gönderecek bu programlar, eş zamanlı bilgi akışı sağlayacak.

Üçüncü adımda çarpışmanın yaşanmaması amacıyla göktaşlarını durdurmak olacak. Bu sebeple göktaşlarıyla çarpışıp yok edecek ya da rotalarını değiştirecek.Dördüncü adım ulusların birbirleriyle etkileşim içerisine girmesini ve göktaşına karşı bütün gezegenin birlikte çalışması hedeflenecek. Beşinci ve son hedefte ise bu adımların hiçbiri başarılamazsa ya da bu adımları uygulamaya vakit kalmamışsa insanların tahliye edilmesine ya da korunmasına yönelik.