Haber7 yazarı Prof. Dr. Recep Bozdoğan'ın bugünkü, "Devletleşmek" başlıklı yazısında on yıllar boyunca KKTC'deki kurumsal düzensizlik ve dağınıklığa değinerek, Sultan II. Abdülhamit’e izafe edilen bir sözü aktardı: 

“Kıyafetteki düzensizlik, fikirdeki dağınıklığı gösterir”

Bozdoğan, Başkan Erdoğan’ın dün açıkladığı cumhurbaşkanlığı külliyesi, meclis binası ve millet bahçesi projelerinin, görünenin de ötesinde anlam ve derinliğine sahip olduğunu yazdı.

Prof. Dr. Recep Bozdoğan'ın bugünkü köşe yazısı şöyle:

"Kıbrıs’a on yıl önce resmî bir heyetle gittiğimizde meclis binasını, başbakanlığı, cumhurbaşkanlığı köşkünü ve birkaç bakanlığı ziyaret etmiş, Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs Büyükelçiliği’nde uzun bir toplantıya katılmıştık.

İlk hayal kırıklığını meclis binasında yaşamıştım.

Bir kasaba belediye binasından hallice görünüme sahip olan bu binanın içi dışından da hayal kırıcı idi.

Salaş ve şekilsiz binanın içi rahatsızlık verecek ölçüde düzensiz ve gelişigüzeldi.

Koridorlar, merdivenler, kulis ve ofisler arzuhalci dükkânlarından beterdi.

Meclis salonu Anadolu’daki sıradan bir belediyenin meclis salonundan farksızdı.

Cumhurbaşkanlığı köşkü ise devlet başkanlığı ofisinden ziyade herhangi bir sayfiyedeki yazlık konut gibiydi.

Bakanlık binalarının hem dışı hem de içi bir devleti temsil edecek görüntüden çok uzaktı.

1983 yılında bağımsızlığını ilan eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bu görünümüyle bir devletten çok, küçük bir il veya büyükçe bir ilçe görünümünden çıkamamıştı.

Sultan II. Abdülhamit’e izafe edilen bir söz vardır; “Kıyafetteki düzensizlik, fikirdeki dağınıklığı gösterir” diye.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de tıpkı bu sözdeki gibi “kurumsal düzensizlik içinde fikrî dağınıklık” yaşadı on yıllar boyunca.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı cumhurbaşkanlığı külliyesi, meclis binası ve millet bahçesi projeleri, görünenin de ötesinde anlam derinliğine sahip önemli bir adımdır.

Artık Rumlarla yapılan müzakerelere göre konum alan bir aşamadan, bağımsız bir devlete yakışan kurumların tüm boyutlarıyla inşa edildiği bir aşamaya geçilmiştir.

Adaya Türkiye’den kesintisiz su transferinin sağlanması, ulaşım altyapısının tamamen yenilenmesi, Ercan Havalimanı’nın Avrupa’nın en modern havalimanlarından birine dönüştürülmesi ve gerçekleştirilen sayısız yatırım, kendine yeterli bir devlet haline gelinmesine yönelik stratejik adımlardır.

Kapalı Maraş bölgesinin turizme tamamen açılacak olması, Türkiye ile enterkonnekte bir elektrik şebekesinin kurulmasına yönelik çalışmaların başlatılması, turizm, tarım, balıkçılık ve diğer ekonomik faaliyetleri güçlendirici birçok yatırımın yapılıyor olması Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uluslararası planda tanınmasına yönelik kapsamlı bir programın yakında başlatılacağının da habercisi.

İnşa edilecek külliye ve meclis binası ise bu süreçte uluslararası konukların gururla ve özgüvenle ağırlandığı, Kıbrıs’ın geleceğine dair cesur kararların devlet adabı ve ciddiyeti içinde alındığı jeopolitik karargâhlara dönecektir.

Hayırlı olsun.

Kıbrıs, hem resmî açılışı yapılacak projelerle hem de gün be gün verilen müjdelerle çifte bayram yaşamakta.

Bu vesile ile Kıbrıs Türklüğünü canı pahasına müdafaa eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Kıbrıs Türk halkının 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı gönülden kutlarım.

Bugün idrak etmekte olduğumuz Kurban Bayramımızı tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.

Kalın sağlıcakla."