Eski CHP Milletvekili Muharrem İnce, Sivas'tan başlattığı "Bin Günde Memleket Hareketi" programı için kente inerek Porsuk Çayı kenarındaki esnaflarla sohbet etti. Sohbetin ardından gazetecilerin sorularına yanıt veren İnce, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili açıklamalarını da hedef alarak çok ağır sözler söyledi.

Muharrem İnce'nin açıklamalarından satır başları:

"Benim adım Muharrem İnce. Benden küçük biri bana 'Muharrem' diyebilir mi, diyemez. Çünkü babası yaşındayım. Muharrem benim ön adım. Bir soyadım var. Benden bahsederken Muharrem İnce diyebilirsin, Muharrem Amca diyebilirsin, Muharrem Bey diyebilirsin. Mustafa Kemal, ön addır. Atatürk soyadıdır. Kimin haddine Mustafa Kemal demek?"

'ATATÜRK'ÜN SOYADINI SÖYLEMEYE MECBURSUN

İnce, Kaftancıoğlu'na seslenerek 'Atatürk' soyadını söylemeye mecbur olduğunun altını çizdi. İnce, "Muharrem İnce'ye bile Muharrem diyemezken, Mustafa Kemal Atatürk'e Mustafa Kemal demek kimin haddine. Bu ülkenin kurucusunun adı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Kimse bu lafları etmemelidir, edemez. Ederse, cahillikten öte bir şey olur." diyerek tepkisini gösterdi.

İnce, daha sonra kendisine ilgi gösteren vatandaşlarla sosyal mesafe kuralları doğrultusunda fotoğraf çektirdikten sonra, kentin işlek caddelerinde bulunan vatandaş ve esnaflarla bir araya geldi.